Jak se žilo v Sazce? Odměny ve výši až 36 platů

Praha - Nejen generální ředitel Sazky - i celé představenstvo loterijní firmy mělo ve svých pracovních smlouvách zaručené velkorysé podmínky. Třeba při odchodu z funkce měli dostat jednorázovou odměnu ve výši 36 platů. Vyplývá to ze smlouvy pro nové členy orgánu, jíž se podařilo České televizi získat.

Odborníky tak vysoké odstupné překvapilo. „To opravdu není přiměřené ani to není běžné. Minimálně z toho, co jsem viděl já,“ míní headhunter Jan Bubeník. Členové představenstva se ke svým smlouvám vyjadřovat nechtějí. Zavazují je totiž prý kromě jiného k mlčenlivosti.

Zadlužené Sazce teď ale svítá naděje, že nebude muset vysoké odstupné vyplácet. Konkurz platnost těchto smluv nejspíš zruší. „Pokud nedojde do 15 dnů od vyhlášení konkurzu k obnovení smluv ze strany insolvenčního správce, tak ze zákona všechny zanikají. A pokud vím, tak pan správce žádné smlouvy neobnovoval,“ upozornila mluvčí Sazky Lenka Tichá.

Nadstandardně štědrou pracovní smlouvu měl i sám bývalý šéf Sazky - Aleš Hušák. Měl nárok na zhruba milionový měsíční plat. Ten se zvyšoval každý rok podle toho, jak rostla inflace. Navíc pobíral dokonce 13. a 14. plat. Podle informací, které již dříve zveřejnily Hospodářské noviny s odvoláním na zdroj obeznámený s Hušákovou manažerskou smlouvou, loterijní společnost svému generálnímu řediteli Sazka v úhrnu ročně platila 15 milionů.

Reprezentační prostory za miliony bez řádného využití

O tom, jak se v Sazce skutečně hospodařilo a že se na nějakou tu korunu nehledělo, vypovídají i reprezentační prostory vysočanské O2 areny - obyčejným lidem nepřístupné. Interiér navrhli architekti Vokatí, židle pocházejí od firmy Charimaster z New Yorku. Luxusní VIP prostory vyšly na několik desítek milionů korun. Přitom neměly prakticky vůbec žádné využití. „Těch lidí, kteří se sem dostali, je hodně málo. Normální sportovci asi v žádném případě,“ podotkl Zdeněk Ertl, člen představenstva Bestsportu, který O2 arenu provozuje.

Mezi stěnami z bizoní kůže, drahým nábytkem, ale i vířivkou, saunou či sbírkou drahých koňaků se totiž pouze párkrát do roka konala dvouhodinová schůze. „To, co vím, tak byly využívány při mistrovství světa v hokeji. Od té doby o žádných akcích, které by se zde konaly, nevím. Myslím, že ani další členové nemají žádné informace, že by se tu něco konalo,“ dodal Ertl.

Společnost Bestsport postavila vysočanskou O2 arenu. Od Sazky na ni pak dostávala peníze prostřednictvím Občanského sdružení Zelený ostrov. Všechny tři firmy jsou spolu navzájem propojeny spletí smluv. Navzájem vůči sobě evidují závazky i pohledávky. V představenstvu Bestsportu donedávna zasedal i šéf Sazky Hušák. Bestsport je v insolvenci od května. O tom, zda projde reorganizací, nebo podobně jako Sazka skončí v konkurzu, rozhodnou věřitelé už v úterý.