Klaus podepsal novelu energetického zákona

Praha – Větší ochranu spotřebitelů elektřiny a plynu před jejich dodavateli zavádí vládní novela energetického zákona, kterou dnes podepsal prezident Václav Klaus. Novela má také posílit pravomoci Energetického regulačního úřadu (ERÚ) a přikazuje vlastnické oddělení provozovatelů přenosových soustav od výroby nebo obchodu s elektřinou a plynem.

Nová pravidla podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka (ODS) vycházejí ze třetího energetického balíčku EU. Pro elektrárenské a plynárenské firmy novela zavádí povinnost zveřejňovat na internetu podmínky dodávek a cen plynu pro domácnosti i podnikatele se spotřebou plynu do 630 megawatthodin ročně. Totéž platí i pro dodávky elektřiny.

ERÚ bude nově dohlížet na hospodářskou soutěž a monitorovat nespravedlivé smluvní podmínky. Obchodníci s energiemi budou muset od příštího roku platit regulačnímu úřadu poplatky ve výši dvě koruny za každou megawatthodinu u elektřiny a jednu korunu za megawatthodinu u plynu. Ostatní pravidla mají platit měsíc po vyhlášení novely ve Sbírce zákonů. Předsedu ERÚ bude nově jmenovat prezident na návrh vlády, funkční období šéfa úřadu bude šestileté. Norma řeší také roli ERÚ při udělování státní autorizace na výstavbu nových elektráren.

Novela ukládá výrobcům elektřiny, aby své provozy vybavili zařízením, které umožní na dálku je odpojovat od sítě. Tato povinnost se ale nebude vztahovat na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů do deseti megawatt, včetně průtokových vodních elektráren, které byly uvedeny do provozu do roku 2000.

Sněmovna do novely zařadila kompenzace dodavatelům elektřiny z obnovitelných zdrojů. Pokud je provozovatel přenosové soustavy odpojí kvůli situaci v síti, bude jim muset vyplatit náhradu za neodebrané množství elektřiny. Výše kompenzací se odhaduje na 50 milionů korun ročně, podle Kocourka budou „velmi minimální“.