KLDR bude lákat turisty k Diamantové hoře

Pchjongjang – Severní Korea dnes obnovila jednání o cestovním ruchu se svým jižním sousedem. Chce znovu přilákat Jihokorejce do Diamantového pohoří, kde obě země do roku 2008 provozovaly společný areál. Tehdy byl v rezortu zastřelen jihokorejský turista, a to vzájemnou spolupráci ukončilo.

Malebná krajina jen kousek za demarkační linií, skály obrostlé lesy a rokle s průzračnou řekou mají ambici znovu nalákat stovky turistů. V diamantovém pohoří stojí rekreační středisko s hotelem, restaurací i devatenáctijamkovým golfovým hřištěm. „Před vstupem do areálu čeká každého návštěvníka kontrola. Poté se tu ale mohou svobodně pohybovat. Je tu i vyhrazené místo, kde je povoleno používat mobil a internet,“ popisuje severokorejský průvodce.

Diamantová hora – dříve oblíbená destinace Jihokorejců – upadla po ochlazení vztahů s Pchjongjangem skoro do zapomnění. Hotel je otevřen pro domácí i zahraniční návštěvníky, jejich počty ale dramaticky klesly, dřívější tisícovka denně je ta tam. Severokorejci se teď snaží nalákat k Diamantové hoře kromě turistů i investory. Nabízí jim třeba daňové úlevy. Zájem údajně projevila řada firem.

Areál vystavěla v roce 1998 jihokorejská automobilka Hyundai za stovky milionů dolarů, v dalších letech platila Severekorejcům za rozvoj cestovního ruchu nemalé peníze.