Evropská komise si prodlouží pracovní týden

Brusel - Do roku 2018 sníží Evropská komise počet svých zaměstnanců o pět procent. Současně zbývajícím pracovníkům prodlouží pracovní týden a zvýší věk pro odchod do důchodu, jak dnes komise oznámila europoslancům. Dosud pracovali zaměstnanci komise 37,5 hodiny týdně, nově by to mělo být 40 hodin. Nárok na důchod jim dosud vznikal ve 63 letech, nově se tato hranice posune na 65 let.

„Evropská unie požaduje více efektivity a úspor od členských států a sama jde takto příkladem,“ řekl novinářům německý lidovecký europoslanec Klaus-Heiner Lehne.

V příštích letech zmrazí komise výdaje na administrativu, které činí zhruba šest procent ročního rozpočtu EU, což je asi šest miliard eur, tedy zhruba 144 miliard korun. Tento krok umožní právě snížení počtu zaměstnanců. Nelze však čekat, že komise připravuje vlnu výpovědí, plánované propouštění by totiž měly pokrýt například odchody do důchodu či odchody zaměstnanců, kteří jsou dlouhodobě nemocní.

Postup EK je spíše gestem

Podle expertů je snížení počtu euroúředníků spíše „gestem“ než velkou finanční úsporou. Unijní instituce totiž zaměstnávají zhruba 50 tisíc lidí, což je ve srovnání s 50 miliony lidí v členských státech EU naprosto zanedbatelné číslo. I tak ale chystané snižování počtu zaměstnanců vyvolává velké napětí mezi odboráři v institucích.

Ve srovnání s některými členskými státy jsou ale úsporná opatření plánovaná Evropskou komisí ještě mírná. Česká vláda například plánuje, že věk pro odchod do důchodu by se měl pro současné novorozence posunout až k hranici 70 let, dnešní třicátníci přitom mají odcházet do penze zhruba v 66 letech. V celé řadě zemí je ale věk pro odchodu do důchodu nižší než v případě zaměstnanců Evropské komise. Například Francie jej před nedávnem navzdory ostrému nesouhlasu odborů zvýšila na 62 let.

V unii patří pracovní týden o délce 40 hodin k průměru. Méně pracují například opět Francouzi, kde je pracovní týden trvá celkem 35 hodin navzdory tomu, že takové nastavení dlouhodobě kritizují ekonomové. Celkem čtyřicetihodinový pracovní týden platí v drtivé většině zemí unie včetně Česka.

Brusel
Brusel