Palivové dřevo prudce podraží, tuny ho míří do elektráren

Praha – Domácnosti, které topí dřevem, si budou muset připlatit. Proti loňsku dokonce až o padesát procent, přičemž ceny už pomalu stoupají nyní. Prodejci navíc varují, že může ve druhé polovině roku nastat situace, že kvalitní palivový materiál nebude na trhu vůbec. Vzhledem k tomu, že je dřevo nejlevnějším zdrojem tepla, topí jím v Česku 700 tisíc domácností.

Cenu dřeva ženou nahoru podle odborníků tři hlavní důvody – nízká těžba, velký zájem papíren a paradoxně taky elektrárenský gigant ČEZ. Zatímco ještě loni stál jeden kubík palivového dřeva zhruba 600 korun, na podzim by se mohla jeho cena vyšplhat až o polovinu, tedy na 900 korun.

ČEZ v elektrárnách přidává k uhlí takzvanou dřevní štěpku, přičemž většina této biomasy, kterou odebírá, spadá do kategorie lesních těžebních zbytků. Mezi prodejci palivového dřeva se však spekuluje, že některé firmy vykupují kvalitní dřevo, rozdrtí ho a pak ho prodají do tepláren jako dřevní štěpku. „Znám firmy vykupující dřevní hmotu, která se dala použít pro zpracování v papírnách nebo eventuálně jako palivové dříví, avšak tuto hmotu štěpkovaly,“ potvrzuje prodejce palivového dřeva Tomáš Broukal.

Ceny dřeva deformují dotace

Důvod je jednoduchý, díky dotacím na energii z biomasy může ČEZ nabídnout lepší výkupní cenu. Štěpky přitom nepotřebuje zrovna málo, ročně z ní vyrobí 330 milionů kilowatthodin elektřiny. Výběr dodavatelů má ČEZ jasně definovaný. „Máme dlouhodobě nasmlouvané kontrakty s našimi dodavateli a záleží čistě na kvalitě dodávané biomasy,“ uvedl mluvčí ČEZu Martin Schreier.

Kvůli tomu pak chybí na trhu dřevo na topení. Odborníci předpokládají zejména nedostatek smrkového dřeva a borovice, tedy dřeva, které obvykle míří do zplynovacích kotlů. Na podzim může kvalitní dřevo dokonce dojít. Pro lidi, kteří jsou na topení dřevem závislí, to znamená, že by si měli s jeho nákupem pospíšit. Na podzim by totiž mohli sehnat už jen dřevo z čerstvě pokácených stromů, které nebude vyschlé.

Vykácené suché stromy na Šumavě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24