Barroso hrozí ratingovým agenturám větším dohledem

Brusel/Štrasburk – Evropská unie zaútočila na ratingové agentury. Šéf Evropské komise José Barroso dnes v Evropském parlamentu ostře kritizoval krok agentury Moody's, která včera snížila rating Portugalsku, a agenturám pohrozil, že nad nimi Evropská unie zpřísní dohled a požene je k zodpovědnosti za špatný úsudek.

„Je zajímavé, že ani jedna ratingová agentura nepochází z Evropy. Ukazuje se, že na trhu existují předsudky, pokud jde o hodnocení situace v Evropě,“ řekl Barroso, sám původem Portugalec. Šéf komise navíc oživil úvahy o vytvoření celounijní ratingové agentury, která by americké trojce - Moody's, Standard & Poor's a Fitch - mohla konkurovat. „Existuje možnost vytvoření ratingových agentur v Evropě,“ dodal.

Barroso zuřil, Moody's potopila Portugalsko

Agentura Moody's srazila v úterý úvěrový rating Portugalska o čtyři stupně na známku Ba2, tedy do spekulativního pásma, protože vidí velké riziko, že země bude potřebovat druhou finanční pomoc, než se bude schopna vrátit na kapitálové trhy.

Evropská komise ovšem upozorňuje, že takové rozhodnutí není ničím podložené a jen přináší další spekulace o stavu zadlužených zemí v eurozóně. „Načasování rozhodnutí Moody's není jenom pochybné, ale je založeno na absolutně hypotetickém vývoji. Je to velmi nešťastná epizoda, která jen oživuje pochybnosti o chování ratingových agentur,“ řekl novinářům mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj.

Portugalské a řecké euro
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: Oliver Berg