Světové akcie jsou nyní levné a atraktivní

Praha - Vysoká nezaměstnanost ve Spojených státech, evropská dluhová krize nebo inflace v Číně patří k hlavním rizikům, ke kterým by se měli ve druhém pololetí upínat zraky investorů a která budou zásadním způsobem ovlivňovat jejich rozhodování. I přes vzrůstající problémy ale odborníci vidí druhou polovinu roku optimisticky a radí investovat do světových akcií. Jsou teď levné, a tedy atraktivní. Počítat je ale třeba s delším investičním horizontem, podobně je tomu také u komodit.

Investoři by měli sledovat hlavně ekonomický vývoj ve Spojených státech. Ty v současnosti jeví známky zpomalení – například nezaměstnanost je nejvyšší za celý rok – v červnu vzrostla na 9,2 procenta. Navíc stále narůstá americký státní dluh a Spojeným státům hrozí, že už počátkem srpna narazí na dluhový limit a nebudou mít peníze třeba na platy státních zaměstnanců.

Analytici se ale o budoucnost Spojených států neobávají, věří, že se řešení najde a nyní levné americké akcie se vydají znovu na růstovou dráhu. „Jejich ohodnocení je relativně velmi nízké a v podstatě je vidět, že averze vůči riziku je vysoká. Vzhledem k tomu, že by se americká ekonomika měla vzpamatovat, tak si myslím, že ohodnocení akcií jsou atraktivní,“ vysvětlil analytik České spořitelny Luboš Mokráš.

Komodity – hvězda dlouhodobého investora

Lákavé mohou podle odborníků být také komoditní trhy. Ovšem stejně jako u akcií je při investicích do komodit třeba počítat s delším investičním horizontem. „Investovat do akcií popřípadě ještě do kolísavějších komodit je záležitostí několika let – možná pěti let, možná deseti let - a na takovém investičním horizontu bych asi hledal zajímavý investiční výnos,“ upozornil obchodní ředitel ING Investment Management Miloš Filip.

Desetiletý průměrný roční výnos komoditního portfolia se může pohybovat od 15 do 20 procent. V portfoliu dlouhodobého investora doporučuje dát komoditám maximálně 30procentní váhu. Spíše než na jeden tip komodity by Filip spíše sázel na celý koš než jen třeba na zlato.

Makléři na burze
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Peněžní trh závratné výnosy nepřinese

Problémy má i růstový tahoun uplynulých krizových let – Čína. Inflace přes šest procent si zřejmě vynutí další zpřísnění politiky ze strany centrální banky, což ovlivní ekonomický růst. A Evropa se zase viditelně rozdělila na dva tábory. Zatímco Německu by se mohlo ve druhém pololetí dařit, jih Evropy nečeká pod tlakem úspor žádný slibný ekonomický růst. Celým světem tak hýbe nejistota. V budoucnu se proto nedá čekat výrazné posilování ani jedné z předních světových měn.

„Z toho nemůže těžit nikdo jiný než švýcarský frank. To je sázka na jistotu,“ míní hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora. Přesto ale nelze z investic na peněžním trhu čekat žádný závratný výnos. „Prostředí nízkých úrokových sazeb nesvědčí peněžním nástrojům,“ podotkl Filip. S tím, jak se postupně budou zvyšovat úrokové sazby, což se čeká zejména v případě Evropské centrální banky, pak zase podle něj mohou být bity dluhopisové nástroje a obecně nástroje s fixním výnosem.