Hodiny Hušáka v čele představenstva Sazky spějí ke konci

Praha - Český svaz tělesné výchovy (ČSTV) jako většinový akcionář Sazky na valné hromadě firmy 19. července prosadí odvolání Aleše Hušáka z představenstva loterijní společnosti. Hušák tak v Sazce ztratí poslední funkci. Výpověď z postu generálního ředitele dostal už v polovině června. Odvolal ho insolvenční správce Sazky Josef Cupka.

„Z mého pohledu, chcete-li tip na procentní vyjádření, tak je to stoprocentní,“ řekl o plánu na odvolání Hušáka předseda ČSTV Pavel Kořan. Sazka je od konce května v konkurzu. Právě Hušák, ale i skupiny Penta a E-Invest se proti jeho prohlášení odvolali k vrchnímu soudu. Konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce července. ČSTV se obává, že kdyby byl konkurz zrušen, stanul by Hušák znovu v čele Sazky.

ČSTV měl vážné pochybnosti o průběhu insolvenčního řízení se Sazkou, a proto požádal o právní rozbor spoluautora insolvenčního zákona a člena legislativní rady vlády Bohumila Havla. „Z jeho stanoviska jsme zjistili, že existují vážné důvody, proč může být prohlášení konkurzu zrušeno vrchním soudem. S ohledem na vývoj v minulých měsících nepovažujeme za možné, aby po případném zrušení konkurzu Sazku nadále řídil Aleš Hušák,“ uvedl Kořan.

ČSTV hledá důvěryhodného reprezentanta Sazky

Než bude Hušák odvolán, vybere ČSTV jeho nástupce. „Ten musí být především pro věřitele a sázející důvěryhodnou osobností schopnou provést Sazku nezbytným procesem reorganizace, a současně osobností schopnou vytvořit důstojné podmínky pro výkon akcionářských práv,“ upozornil Kořan.

Valnou hromadu Sazky na 19. července svolala dozorčí rada firmy. Na jejím programu bude volba představenstva Sazky. Dozorčí rada při jejím svolání podle mluvčí insolvenčního správce Lenky Tiché předpokládala, že do té doby již Vrchní soud rozhodne o odvolání proti rozhodnutí o konkurzu Sazky.

Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Před úplným koncem ji alespoň prozatím zachránil 500milionový úvěr od společnosti Moranda, kterou kontroluje skupina PPF. Díky ní může Sazka znovu vyplácet výhry včetně 39milionového jackpotu, který padl včera večer.