Byt na dubajském ostrově nyní pořídíte levněji než v Praze

Dubaj – Uměle vybudovaný Palmový ostrov v Dubaji láká na výhodné ceny za nemovitosti. Zájemcům jsou nyní nabízeny apartmány o 70 procent levněji než v roce 2008. Kdo si bude chtít pořídit byt na umělém ostrově viditelném až z vesmíru, může za metr čtvereční v přepočtu na koruny zaplatit i 34 tisíc, což je nižší cena než u nového bytu v Praze.

Dostavba novodobého divu světa, jak mnozí umělý ostrov ve tvaru palmy nazývají, vrcholila v roce 2005. Již tehdy se investoři předháněli v nabídkách na odkoupení pozemků, jejich zájem však v současnosti silně poklesl, a ceny tak prudce klesly. Byt s přímým výhledem na moře a rozlohou 246 metrů čtverečních se tu nyní dá koupit v přepočtu za necelých osm milionů korun.

S průzkumem informujícím o rekordně nízkých cenách nemovitostí na slavném dubajském ostrově přišel deník Arabian Business. S poklesem se však prý nepotýkají pouze ceny bytů, ale i celý ostrov. Podle některých zpráv se potápí o půl centimetru ročně, mnozí však znepokojení zmírňují. „Neustále se mluví o tom, že se zdejší hotel Palm Jumeira potápí, ale to je jedno velké nedorozumění. Stavba si totiž musí sednout. Rozhodně je všechno dobře spočítané,“ komentoval geolog Paul Shenehan.

Video Ceny nemovitostí na dubajském ostrově dál klesají
video

Ceny nemovitostí na dubajském ostrově dál klesají

První apartmány se začaly prodávat v roce 2006. Mezi prvními zájemci o bydlení na palmě byli například manželé Victoria a David Beckhamovi. Dubaj se netajila tím, že by tu měli mít své apartmány nejbohatší lidé světa. Poté však světová krize udělala investorům čáru přes rozpočet. Z celkového počtu 450 realitních projektů jich developeři v posledních dvou letech pozastavili přes 200. Spojené arabské emiráty však navzdory krizi nabídky nevzdávají. Zřejmě i proto tamní vláda rozhodla o prodloužení víz pro realitní investory ze šesti měsíců na tři roky.