Sazka je definitivně v konkurzu

Praha – Sazka se definitivně ocitla v konkurzu. Vrchní soud dnes totiž zamítl odvolání firem Gladiolus a E-Invest proti rozhodnutí Městského soudu v Praze proti jeho vyhlášení, jak dnes informovala mluvčí insolvenčního správce Sazky Lenka Tichá. Aleš Hušák stáhl své odvolání proti konkurzu už v úterý. Předseda ČSTV Kořan nechá prověřit, zda Hušák stažením odvolání neporušil své povinnosti řádného hospodáře. Konkurz byl vyhlášen koncem května. Ovšem společnost Gladiolus se s největší pravděpodobností odvolá k Nejvyššímu soudu.

„Odvolání věřitelů Gladiolus a E-Invest byla odmítnuta, neboť se nejedná o účastníky, kteří by měli právo podat odvolání,“ zdůvodnil dnes rozhodnutí mluvčí pražského vrchního soudu Jan Fořt.

Kdyby vrchní soud konkurz zrušil, největší věřitelé se nechali slyšet, že by ho znova odhlasovali a pouze by nastalo období, které by Sazce neprospělo. Insolvenční správce Josef Cupka v tuto chvíli může nakládat s majetkem a prodávat neloterijní činnost. Také se dal slyšet, že hodlá prodat vinařství Kolby, které Sazka vlastní.

Video Sazka definitivně v konkurzu
video

Sazka definitivně v konkurzu

Lenka Tichá, mluvčí Sazky

„Pro Sazku to znamená, že tým insolvenčního správce může v klidu pokračovat ve své práci.“


„Vrchní soud potvrdil, že postup věřitelského výboru byl v souladu se zákonem. Jeho rozhodnutí je dobrou zprávou jak pro věřitele, tak pro Sazku, protože mohou být dokončeny kroky vedoucí k její záchraně,“ dodal Dan Plovajko, mluvčí skupiny KKCG, která je spolu s PPF největším věřitelem Sazky.

Gladiolus spoléhá na Nejvyšší soud

Gladiolus hodlá odvolání hnát až k Nejvyššímu soudu. „V každém případě ale očekáváme, že insolvenční správce vyhlásí veřejnou dražbu, která umožní maximalizovat hodnotu konkurzní podstaty a že tato dražba proběhne transparentně a férově,“ reagoval Martin Danko, mluvčí skupiny Penta, která Gladiolus ovládá. „Jisté je, že prodávat se musí. Otázka je, jakou formou prodej proběhne a zda se bude podnik prodávat po částech nebo jako celek,“ reagovala Tichá.

Odvolání Gladiolu se opíralo o údajná porušení insolvenčního zákona. Za nejzásadnější firma označila to, že na přezkumném jednání prý došlo k cílenému a nevyváženému výběru pohledávek, což mělo zásadně ovlivnit hlasovací kvorum na schůzi věřitelů. Gladiolus vyjádřil přesvědčení, že Cupka řídil přezkum pohledávek a insolvenční proces ve prospěch PPF a KKCG. Vrchní soud odvolání odůvodnil tím, že Gladiolus ani E-Invest nepodaly návrh na reorganizaci.

V současnosti Sazku řídí Cupkův tým. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské haly O2 arena. Věřitelský výbor poté schválil úvěrovou smlouvu o objemu celkově až 500 milionů korun, které mají sloužit k zachování běžného chodu firmy. Půjčku se splatností dva roky poskytla společnost Moranda, kterou kontroluje skupina PPF miliardáře Petra Kellnera.