Německo ode dneška láká na tradiční výprodej letního zboží

Berlín - V Německu začíná tradiční dvoutýdenní výprodej letního zboží. Část německých obchodníků lákala na snížené ceny už od začátku prázdnin, ale i ty šly nyní ještě dolů. Nejvýraznější slevy jsou u sezonního textilu, který je někde možné pořídit až o 70 procent levněji. Velké slevy hlásí i obchodníci ze Saska, kam se za nákupy naučilo jezdit mnoho Čechů.

„Letního zboží je ještě hodně,“ uklidnil utráceníchtivé zákazníky mluvčí německé svazu obchodníků s textilem BTE Axel Augustin. Ti, kteří mají dovolenou ještě před sebou, si na ni nyní mohou za výhodné ceny pořídit plavky, trička, blůzy, topy nebo bermudy.

Podle deníku Dresdner Neueste Nachrichten například obchodní domy na známé Pražské ulici (Prager Strasse) v Drážďanech už před zahájením letního výprodeje lákaly na 70procentní slevy na trička a další oblečení a ode dneška jejich ceny snížily o dalších 20 procentních bodů. „U některého zboží je tak sleva až 90 procent,“ řekl listu šéf drážďanského obchodního centra Karstadt Wolfgang Wirz.

Drážďany
Drážďany

Letní slevy se ale týkají i sortimentu, který není vyloženě sezonní, jako jsou bundy, svetry, boty či textilie do domácnosti. Pozadu nezůstávají ani prodejci zábavní elektroniky, nábytku nebo vybavení pro zahrádkáře a kutily. „Sklady se musí vyprázdnit, aby bylo místo pro podzimní zboží,“ vysvětlil Augustin hlavní důvod letního výprodeje, který byl spolu s tím zimním na konci ledna dlouhá desetiletí v Německu dokonce ze zákona povinný. To už sice deset let neplatí, i přesto se k němu letos podle Svazu německého maloobchodu (HDE) dobrovolně připojily asi tři čtvrtiny prodejců.