Château d'Yquem je nejdražším bílým vínem na světě

Londýn – V Londýně byla prodána láhev bílého vína značky Château d'Yquem ročník 1811 za rekordních 75 000 liber (téměř dva a čtvrt milionu korun). Stala se tak nejdražším vínem na světě. Pro svou novou restauraci na ostrově Bali ji koupil francouzský sběratel Christian Vanneque. Lahvi bordeaux je přesně dvě stě let.

Dvě stě let starou láhev prodávala v londýnském hotelu Ritz firma The Antique Wine Company, která se specializuje na prodej vzácných vín. Její ředitel Stephen Williams řekl, že jde o „legendární ročník“, který za svůj úspěch částečně vděčí mimořádným meteorologickým podmínkám, které tehdy vládly. „Château d'Yquem je nejlepší bílé víno na světě,“ řekl. 

Na rozdíl od většiny bílých vín, která postupem času ztrácejí kvalitu, má Château d'Yquem schopnost zrát a vylepšovat se donekonečna. Významné množství zbytkového cukru v kombinaci s přirozenou kyselostí hroznů funguje jako konzervant a zabraňuje vínu, aby se kazilo, vysvětlil Williams. I když láhev ještě nebyla otevřena, lze podle něho čekat, že víno bude pravděpodobně mít „karamelizovanou hebkost“. „Představujeme si, že má krémovou texturu a že zanechá v ústech sladkou příchuť,“ dodal Williams. 

Předchozí rekord mezi bílými víny drželo Château d'Yquem Sauternes ročník 1787, které pochází ze stejné vinice jako ročník 1811 a prodává se za zhruba 60 000 dolarů (milion korun) láhev. Celkový primát drží červené bordeaux Cheval-Blanc 1947, které se loni v listopadu v dražbě v Ženevě prodalo za 304 375 dolarů (pět milionů korun).