Pražský okruh vydělává milion denně, nemusí být jediný

Praha – Pražskému okruhu se mezi dopravními odborníky přezdívá stroj na peníze. Každý den na něm stát vybere zhruba milion korun, slabší jsou jen víkendy. Za necelý rok tak na mýtu vydělal čtvrt miliardy korun a stal se jedním z nejvýnosnějších míst v celé republice. Dokončena je přitom zatím pouze jeho jihozápadní část. Nejde však o jediné místo, kde může státní kasa vydělávat. Česká televize získala studii, která ukazuje i další výnosné trasy. Tyto peníze mají pomoct udržet tempo výstavby dálnic. Stát na ně totiž dává stále méně peněz. Příští rok z rozpočtu na takovou výstavbu poputuje necelých 25 miliard korun.

Ani rekordní výběr mýta nesplatí výstavbu okruhu okamžitě. Celá stavba se zaplatí až za 66 let. Pouhých 24 kilometrů nové dálnice totiž kvůli dvěma tunelům vyšlo na 20 miliard korun. „V dnešní době se pohybuje denně po tomto obchvatu víc než 25 tisíc vozidel, které mají povinnost platit, čili vozidla nad 3,5 tuny,“ vypočítává generální ředitel firmy Kapsch Karel Feix. „V tomto ohledu je celkem dobré si uvědomit, že dříve všechno toto jezdilo přes hlavní město přímo centrem,“ dodává mluvčí ministerstva dopravy Jakub Ptačinský.

Kde se dá nejvíce vydělat podle studie Ředitelství silnic a dálnic?

  • silnice první třídy 1/38 z Jihlavy do Znojma
  • brněnská silnice 1/41
  • dostavění severovýchodní části Pražského okruhu

„Z hlediska návratnosti vybraným mýtem se nám jeví jako nejvhodnější dobudování okruhu kolem Prahy a jeho zpoplatnění, protože se jedná logicky o propojení dálnic, které se v Praze vlastně scházejí a zde vytvářejí ten hlavní střed,“ vysvětluje Feix. Ministerstvo dopravy však tvrdí, že zisky z mýta nejsou tím hlavním hlediskem při výběru silnic, které postaví. „Základním parametrem je zklidnění dopravy, úleva občanům a logická návaznost na tu síť, která tady je, aby to nebyl úsek odnikud nikam,“ vysvětluje Ptačinský.

Celkem by měl letos stát na mýtu vybrat rekordních 8,5 miliardy korun. Příští rok by to i díky lednovému zdražení mělo být přes deset miliard.