Nejmladší stát láká investory ze zahraničí

Džuba – Nejmladší stát na světě Jižní Súdán se snaží nalákat zahraniční investory. Dlouholeté občanské války, nejisté právní prostředí a slabá infrastruktura je až dosud odrazovaly. Vláda ale najala poradce z oblasti práva a byznysu, kteří mají v zemi vytvořit příznivé podnikatelské prostředí. Cílem je osvobodit zemi od silné závislosti na ropě. V současnosti z ní totiž pochází 98 procent příjmů státu.

Nezávislost získal Jižní Súdán 9. července a zatím patří mezi nejchudších státy. Vláda ale pracuje na tom, aby se to brzy změnilo, a její snahy nevyznívají na prázdno. Příkladem je světová dvojka ve výrobě piva, která vlastní mimo jiné i Plzeňský Prazdroj. SAB Miller zariskoval a v zemi se usadil ještě před referendem. Nové podmínky si ale pochvaluje a uvažuje o dalším rozšíření výroby.

Ředitel Southern Sudan Beverages Limited Ian Alsworthy:

"Navzdory očekávání mnoha lidí se v Jižním Súdánu podniká docela dobře. Podle oficiálních materiálů můžete v zemi začít podnikat už za 14 dní a já bych s tím skoro souhlasil. Jde to opravdu velmi snadno a rychle.


Ne vždy ale byly podmínky pro podnikání tak příznivé. Ještě před rokem 2005, kdy region po letech válek získal částečnou autonomii, by byla výstavba pivovaru v zemi nemyslitelná. Předtím tu totiž téměř 30 let platilo islámské právo šaría, které pití alkoholu zakazuje.

Ilustrační foto
Ilustrační foto

SAB Miller v Súdánu podniká od roku 2009. Postavil tu komplex za 52 milionů dolarů, kde produkuje pivo a limonády. Po armádě je druhým největším zaměstnavatelem. Práci dává 300 dělníkům a očekává, že se další mezinárodní společnosti brzy postaví po jeho bok. „Myslím, že brzy uvidíme nárůst zájmu investorů. Teď je situace o hodně přehlednější než před pár měsíci,“ dodává Alsworthy.

Pivo si zatím může dovolit jen súdánská střední třída

Pivovar by výhodných podmínek také rád využil, a už chystá další expanzi. Pro místní dokonce zavedl speciální značku Bílý býk, která vychází z lokálních tradic. Ta si hledá cestu k zákazníkům jen velmi pomalu. Většina obyvatel země totiž žije za méně než 1,25 dolaru denně - tedy pod hranicí chudoby. Cena piva je tak stále vysoká.

„Většinou se tu pije Tusker, někteří si ale dají i pivo od Millera. Hlavně lidi z ciziny chtějí dražší pití,“ tvrdí barman Rasta z Bedouin Baru. Místní bary ale postupně začíná plnit rodící se súdánská střední třída. Na ní jsou nejvíc vidět změny, kterými prochází společnost a celá země. Té by chtěl nový vládní program do čtyř let přivést investice za 200 milionů dolarů.