Světové akcie ztratily letošní zisky

New York - Všechny letošní zisky světových akcií jsou pryč, podle indexu MSCI se akcie nachází nejníže od loňského prosince. Cenným papírům nejvíce přitížily obavy ze zpomalení tempa růstu globální ekonomiky v kombinaci s dluhovou krizí v eurozóně. Index MSCI už klesá šestým dnem po sobě a jen za dnešek odepsal dalších zhruba 1,5 procenta.

V obdobné situaci se ocitly i burzy ve Spojených státech, kde hlavní indexy rovněž odevzdaly všechny letošní zisky. V růstu cen ale pokračuje zlato a stříbro. Zatímco žlutý kov, jak se zlatu říká, vystoupil nad 1670 dolarů za troyskou unci (oz; 31,1 gramu) a je na novém rekordu, stříbro se vrátilo k 41 dolarům za unci, kde bylo naposledy na jaře.

Investoři se bojí škrtů, k nimž kvůli úsporám sáhlo už mnoho západních vlád. Spolu s horším výhledem úvěrové spolehlivosti a pomalým hospodářským růstem se investoři obávají, že výkon globální ekonomiky začne ochabovat. To by srazilo také naděje na další růst firemních zisků.

Vše jde ruku v ruce s nepříznivými údaji o aktivitě ve službách i průmyslu. „Tak, jako v případě zpracovatelského sektoru, je i tento trend (aktivity ve službách) nepopiratelný. Zpomalujeme už od začátku roku,“ poznamenal k situaci na trhu ekonom společnosti RBC Capital Markets Tom Porcelli. Mnoho přitom nezměnila ani příznivá zpráva o zvýšení počtu nových pracovních míst v americkém soukromém sektoru, protože i tam se ukázalo, že předchozí růst byl slabší než předpoklad.

Minulé dny byly ve znamení nervozity na trhu kvůli napjatému jednání o zvýšení limitu pro státní dluh Spojených států. Pokud by jej Američané nezvýšili, hrozilo by, že Spojené státy začnou upřednostňovat vybrané platby. V praxi by tak odkládaly například výplaty státních zaměstnanců.

Švýcarský frank se vrátil z rekordních maxim 

Ze situace v USA a eurozóně těžil švýcarský frank. Ten se dnes vrátil z rekordních maxim vůči dolaru a euru, protože švýcarská centrální banka nečekaně snížila úrokové sazby. Její krok tak může tlak na růst franku oslabit, ale kvůli přetrvávajícím obavám o růst světové ekonomiky jen dočasně.

Podle centrální banky Švýcarska je frank výrazně nadhodnocen. Očekává proto jeho pokles, i když jen dočasný. Dolaru pak pomohla nahoru zpráva o vývoji na trhu práce v soukromém sektoru. Údaje o zpracovatelském průmyslu od nákupních manažerů ale byly překvapivě slabé.