Jak je na tom Société Générale? Spekulace se množí

Paříž/Londýn - Kolem francouzského finančního ústavu Société Générale, který vlastní Komerční banku, se množí spekulace ohledně jeho finančního zdraví. Hovoří se také o scénáři, který počítá s nutností banku zestátnit. Vedení této druhé největší francouzské banky spekulace odmítlo, akcie Société Générale přesto během dne ztrácely až 23 procent, nakonec ztrátu zmírnily na necelých 15 procent.

Nejprve trh zasáhly spekulace o připravovaném snížení ratingu Francie, což ale všechny tři hlavní ratingové agentury odmítly a naopak potvrdily, že rating Francie má stabilní výhled. Vzápětí se objevily dohady, že evropské banky budou muset víc přispět na záchranu Řecka, což by ovšem pro některé z nich mohlo mít fatální dopady.

Až zřejmě předpoklad vysokých ztrát kvůli nutnosti pomoci Řecku způsobil, že se začalo hovořit o údajných finančních problémech Société Générale (SG). Spekulace, na které upozornila agentura Reuters, se soustředily na to, že SG by se dostala do potíží s likviditou, takže by ji musela zachraňovat francouzská vláda.

Spekulace, ač je banka všechny popřela, vedly k masivnímu nárůstu objemu obchodů. Ten byl nejvyšší od finanční krize v roce 2008. Spolu s akciemi SG výrazně oslabovaly akcie dalších francouzských bank, včetně Crédit Agricole a BNP Paribas. Jejich ztráty byly mnohem nižší, ale i tak přesáhly deset procent.

Německá burza
Zdroj: ČTK/AP Photo
Autor: Michael Probst

Tržní kapitalizace zmíněných tří největších francouzských bank tak jen v průběhu dneška klesla o téměř deset miliard eur (asi 240 miliard Kč). „Spekulace kolem nejvyššího ratingu Francie mají katastrofické dopady, i když to ratingové agentury popřely. Ti, co spekulují na pokles cen, teď doslova řádí; je to kalamita,“ poznamenal hlavní manažer a prezident investiční společnosti Diamant Bleu Gestion Christian Jimenez.

Za propadem možná stojí spekulanti

Mluvčí SG všechny spekulace na téma finanční zdraví banky kategoricky odmítla. Propad cen akcií francouzských bank ale podle expertů mohl být výsledkem souhry více faktorů, i když připouštějí, že jedním z nich mohl být i cílený útok spekulantů. Důvodů k útoku měli totiž několik, včetně dohadů na síti Twitter a různých blogů, které se francouzské Société Générale věnovaly. 

Arnaud Scarpaci k propadu akcií Société Générale: „Byl to záměrný útok spekulantů. Žádní skuteční prodejci tam nebyli. Nešlo to ani přes řádné makléře. Kde je vůbec regulátor? Jak je možné, že obchody s těmito akciemi nezastavil?“ 


Otázkou však je, do jaké míry byl propad cen akcií matky české Komerční banky dílem náhody, a do jaké míry to byl připravený útok spekulantů. Manažer investiční společnosti Agilis Gestion Arnaud Scarpaci například prohlásil, že od roku 2008, kdy vyšel najevo podvod bývalého makléře banky Jérôma Kerviela, je důvěryhodnost banky stále otřesena. Minulý týden SG zhoršila výhled hospodaření, takže podmínky pro spekulativní útok na její akcie byly ideální.