Česku se podařilo levně udat dluhopisy

Praha - Ministerstvo financí ve středu dokázalo prodat v aukci šestileté dluhopisy v objemu sedmi miliard korun s průměrným ročním výnosem jen 2,88 procenta. Ještě v dubnu přitom chtěli investoři přes 3,6 procenta. Z emise tak Česko vyšlo úspěšně, na rozdíl od „problémových“ států eurozóny, jimž výnosy enormně vzrůstají.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

„Aukce vzhledem k nabízenému objemu přilákala dostatečnou poptávku a investoři nakoupili šestileté dluhopisy při průměrném výnosu 2,877 procenta. To znamená pokles o více než 0,7 procentního bodu ve srovnání s aukcí stejných dluhopisů, která se konala v dubnu letošního roku,“ přiblížil zástupce tiskového mluvčího ministerstva Jakub Haas. 

Jan Čermák, analytik ČSOB:

„Investoři vzkazují dvě věci. Zaprvé dluhy České republiky jsou na relativně nízké úrovni a v dlouhodobém horizontu velmi dobře financovatelné. Druhá zpráva je o tom, že Česká republika se nachází ve velmi nízkoinflačním prostředí a očekává se, že v následujících letech bude inflace velmi nízká.“ 


Správci státního dluhu si proto mnou ruce, v porovnání s poslední dluhopisovou aukcí v dubnu teď ušetřili zhruba čtvrt miliardy korun. „My to přisuzujeme tomu, že ČR je vysoce důvěryhodný dlužník. Investoři nyní vnímají Českou republiku jako bezpečný přístav,“ dodává Haas.

Jak uvedl server iHned.cz, v aukci dosažený nízký úrok odradil některé zahraniční zájemce. „Šlo hlavně o domácí poptávku,“ citovala agentura Reuters jednoho z makléřů. S podobně dobrým výsledkem, jako zaznamenalo Česko, se ve středu podařilo půjčit i Polsku. Na opačném konci jsou evropské země, od kterých investoři žádají rekordně vysoké výnosy. Mezi ně patří Maďarsko, Itálie, Irsko či například Španělsko. 

Ministerstvo financí si však pochvaluje, že se mezi přímé účastníky aukcí státních dluhopisů zařadila společnost JPMorgan Securities Ltd. „Tento krok je odrazem zvyšujícího se zájmu zahraničních investorů o domácí trh státních dluhopisů a pozitivního vnímání jeho transparentnosti v souvislosti se spuštěním elektronické obchodní platformy MTS Czech Republic,“ uvádí ministerstvo na svých stránkách. 

„Jsem velmi potěšen, že zahraniční investoři projevují zájem o české státní dluhopisy. Dokazuje to, že Česká republika je na kapitálových trzích i v době turbulencí vnímaná jako stabilní země, která usiluje o další konsolidaci veřejných financí,“ dodal šéf českých financí Miroslav Kalousek. „Osobně si myslím, že výnosy jsou skutečně velmi nízké a já bych si za těchto podmínek nezainventoval,“ míní analytik ČSOB Jan Čermák.

Video Státní dluhopisy
video

Státní dluhopisy

Kalouskův resort plánuje rovněž dluhopisy pro občany 

Ministerstvo financí navíc možná už letos v listopadu vydá první dluhopisy určené výhradně občanům a neziskovým organizacím. Podle Mladé fronty Dnes stát počítá s tím, že si dluhopisy koupí zhruba sto tisíc lidí, kteří během příštích čtyř let půjčí státu celkem 40 miliard korun. Zájemci o dluhopisy si budou muset připravit minimálně 1 000 korun. Budou si moci vybrat mezi dluhopisy jedno- až dvouletými a pěti- až šestiletými. 

„Řekl bych, že to osloví především konzervativní občany. Lidé uvidí na televizních obrazovkách, že si mohou koupit ten a ten dluhopis s velkou mírou bezpečí, podobně jako tomu bylo u povodňových dluhopisů. A sáhnou po této bezpečné, ne zas až tak výhodné investici,“ myslí si ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka.