Irák chce koupit letouny L-159, možná zaplatí ropou

Praha - Irácká vláda projevila zájem o české letouny L-159, které před lety pořídila česká armáda. Česku se tak otevírá příležitost odprodat všechny tyto nepotřebné letouny L-159, které jsou nyní uskladněny ve Vodochodech. Informaci přináší dnešní vydání deníku E15.

Poptávka z Iráku je nakonec větší, než se původně předpokládalo. „Iráčané se zajímají o odkoupení až 36 letadel. Pokud budeme úspěšní, česká armáda se zbaví úplně všech, která před několika lety vyřadila z výzbroje a od té doby jsou zakonzervovaná v hangárech,“ řekl šéf Aera Vodochody Ladislav Šimek také České televizi. Dosud se hovořilo jen o tom, že irácká armáda chce maximálně 24 podzvukových strojů.

Česká strana se snaží letadla neúspěšně prodat již několik let. Jednání s Irákem, které by případně české stroje použilo pro výcvik, se zatím jeví nejnadějněji, smlouva ale ještě není dojednána.

Peníze nebo ropa

Součástí balíku doprovodných projektů, služeb a výhod je podle E15 možnost uzavření barterového obchodu. „Po technické i cenové stránce je česká nabídka bezkonkurenčně nejlepší. Navíc obsahuje i benefity, jako je například možnost úhrady nikoli penězi, ale dodávkami ropy,“ říká Ladislav Šimek.

Výměně L-159 za ropu by se nebránil ani člen sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost za ČSSD Antonín Seďa. „Barterové obchody se s Irákem a dalšími zeměmi uzavíraly už za minulého režimu,“ říká poslanec. Pokud ale podle něj vláda výměnu dohodne, měla by armádě poskytnout finanční kompenzaci. „Obrana by z takového obchodu nic neměla. A peníze přitom potřebuje,“ dodal Seďa.

Video Komentář Ladislava Šimka
video

Komentář Ladislava Šimka

Aero podporované českou vládou a ministerstvy obrany a zahraničí soupeří v Iráku jak se svým tradičním konkurentem - britským letadlem Hawk, tak s Korejci. Ti nabízejí ve spolupráci s americkou zbrojovkou Lockhead Martin nadzvukový cvičný stroj. „Stojí proti nám silní hráči. V podobných zakázkách rozhoduje politický boj, charakteristika letadla je až na vedlejší koleji,“ poznamenal Šimek.

Irácký premiér Núrí Málikí po květnovém setkání s českou vládní a podnikatelskou misí vedenou Petrem Nečasem řekl, že projekt nákupu L-159 pro irácké ozbrojené síly by mohl být „v krátké době dokončen“. Češi mají ještě jeden trumf v rukávu. „Jsme schopni letadla dodat v nejkratším termínu,“ uzavírá Šimek.