Lisabon si pospíší se zvyšováním daní

Lisabon - Portugalsko uspíší zvyšování daní, aby splnilo cíl rozpočtu, který je nutný pro čerpání mezinárodní finanční pomoci v objemu 78 miliard eur (v přepočtu zhruba 1,9 bilionu korun). O chystaných krocích dnes informoval ministr financí Vitor Gaspar. Současně v Lisabonu skončila práci vůbec první mise Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF), která zkoumala, jak země plní podmínky čerpání úvěru. Revize dopadla dobře, dodal Gaspar.

Zdroj: Isifa/Rex Features Autor: Stuart Forster

Zástupci EU, MMF a Evropské centrální banky (ECB) hodnotí postup Lisabonu příznivě. Podle této tzv. trojky ovšem řešení největších problémů na Portugalsko teprve čeká, i když nová vláda prý začala zavádět ekonomické reformy rychlým tempem.

Dle slov Gaspara Portugalsko už v letošním čtvrtém čtvrtletí zvýší daň z přidané hodnoty u elektřiny a plynu. Původní plán předpokládal, že se daně zvýší až příští rok. Na veřejných účtech je podle ministra výpadek, jehož objem představuje 1,1 procenta hrubého domácího produktu. Z toho důvodu je ohrožen plán snižování rozpočtového schodku.

Portugalsko chce dostat deficit pod šest procent

Portugalsko se zavázalo, že letos stlačí rozpočtový deficit pod šest procent. To ale nebude lehké. Loni byl o víc než tři procentní body vyšší. Kromě radikálních úspor tak zemi čekají reformy trhu práce, privatizace a v neposlední řadě zvyšování daní. 

Vitor Gaspar
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: MIGUEL A. LOPES

Vitor Gaspar, portugalský ministr financí

„Je pro nás zadostiučiněním, že kontrola dopadla dobře. Trojka ocenila naše odhodlání prosadit úsporný program.“


Nové portugalské vládě se tak daří zavádět ekonomické reformy rychle. Podle zástupců Mezinárodního měnového fondu ji ale ty největší problémy teprve čekají. „Portugalsko si vede dobře. Není pochyb, že jde správným směrem. Velké výzvě teď čelí tamní banky,“ míní šéf delegace MMF Poul Thomsen.

Zadluženou zemi trápí především nejvyšší nezaměstnanost za třicet let. Portugalci sice proti razantnímu utahování opasků neprotestují tak bouřlivě jako Řekové nebo Španělé, budoucnosti se ale obávají. „S novými pravidly, které nám vnutila Evropa, bude život těžší. Porostou ceny, ale platy zůstanou stejné. Už teď je to špatné a asi bude ještě hůř,“ říká zaměstnanec banky Jaime Claro.

„Ještě nikdy jsem v naší zemi nezažil takovou krizi jako teď. Když byla druhá světová válka, byl jsem ještě malý. Ne že bych neměl na jídlo, ale není to lehké,“ myslí si pouliční prodejce Sao Bento Caravalho.

Portugalsko je už třetí zemí eurozóny, která musela požádat o finanční pomoc. Předtím mezinárodní společenství zachraňovalo Řecko a Irsko. I přesto, že byl Řecku přislíben druhý balík, se Bruselu nedaří Evropu ekonomicky stabilizovat.