Kalousek plánuje zvýšit dědickou a darovací daň

Praha - Od roku 2013 se změní sazba dědické a darovací daně mezi cizími lidmi, a to z progresivní na jednotnou, jak píše deník Právo. Vládě to navrhl ministr financí Miroslav Kalousek v rámci daňové reformy. Darovací daň by tak místo současných sedmi až čtyřiceti procenty měla být 19 procent, sazba dědické pak 9,5. Například z domu, který má hodnotu dva miliony, bude muset cizí osoba zaplatit darovací daň zhruba 380 tisíc.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Hynek Glos

Již nyní dosahují daně při dědění a darování mezi cizími osobami vysokých hodnot. Pokud například obdarovaný získá dům za dva miliony, zaplatí za něj v případě nepříbuzenského vztahu 160 tisíc korun a jestliže je počítána daň dědická, musí si připravit 80 tisíc. 

Ministerstvo zvyšování daně zdůvodňuje „připravovanou transformací daně dědické a daně darovací pod režim daní z příjmů“. Žádným způsobem se přitom daň nedotkne příbuzných a dalších osob zařazených do I. a II. skupiny, kteří daň z dědictví a darování už neplatí. 

V porovnání s ostatním evropskými zeměmi je Česko státem, kde se darovací a dědické daně pohybují na nejnižší úrovni. Skoro raritou je pak v unii úplné osvobození příbuzných a blízkých osob od daně dědické a darovací.