Vláda USA vyšetřuje ratingovou agenturu Standard & Poor's

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje, zda ratingová agentura Standard & Poor's správně ohodnotila hypoteční dluhopisy v letech před finanční krizí. Na svém webu o tom informuje deník The New York Times. Informace o vyšetřování deník získal přímo od vyslýchaných osob a potvrdily mu je také zdroje obeznámené s vyšetřováním.

Vyšetřovatelé podezírají agenturu S&P z toho, že špatně předvídala dění na trhu a hypotéční dluhopisy ohodnotila vysokým ratingem. Dluhopisy tak v očích investorů vypadaly jako méně rizikové, a tedy cennější. Agentura prý mohla podcenit zpomalení na trhu s bydlením. Vyšetřovatelé prověřují informace o tom, že analytici agentury S&P chtěli snížit rating hypotečních dluhopisů, avšak management firmy jejich návrh zamítl.

„S&P obdržela v posledních několika letech několik požadavků od různých vládních agentur. Neustále s nimi spolupracujeme. Nebráníme těmto agenturám v rozhovorech s našimi současnými ani minulými zaměstnanci,“ sdělil mluvčí agentury Ed Sweeney. Agentura nicméně dodává, že si za svou reputací stojí.

Výsledek vyšetřování může mít zásadní vliv na regulaci agentur

1„Pokud bude prokázáno, že S&P pochybila, bude to impulz pro zákonodárce, aby donutili ratingové agentury zásadně změnit svůj obchodní model,“ upozornil profesor Stern School of Business americké New York University Richard Sylla.


Kvůli tomu, že jsou agentury za zveřejňování ratingu placeny, a to hned ze dvou stran, objevují se pochybnosti o jejich nezávisloti. „Obchodní model ratingových agentur je založen na tom, že jednak dostávají platby ze subjektů, kterým hodnocení vystavují, a souběžně i ostatní investiční banky a fondy platí agenturám za to, aby měly přístup k výsledkům tohoto hodnocení,“ vysvětlil analytik banky J&T Petr Sklenář.

Se snížením ratingu USA prý nemá vyšetřování nic společného

Vyšetřování údajně začalo ještě předtím, než Standard & Poor's připravila začátkem měsíce Spojené státy poprvé v jejich historii o špičkový úvěrový rating AAA. Přesto zpráva o vyšetřování podle listu posiluje politickou bouři, kterou snížení ratingu vyvolalo. Někteří vládní představitelé začali zpochybňovat postupy, věrohodnost a kompetentnost agentury.

Agentura Standard & Poor's snížila Spojeným státům jejich úvěrový rating o stupeň na AA+. Americké dluhopisy podle ní již nejsou bez rizika. Může za to prý „propast mezi politickými stranami“, která snížila důvěru ve schopnost vlády spravovat finance země.

Ostatní dvě klíčové ratingové agentury Moody's a Fitch naopak začátkem měsíce potvrdily úvěrový rating Spojených států na nejvyšším možném stupni. Fitch Ratings však zároveň varovala, že USA musí snížit dluhovou zátěž, aby se vyhnuly brzkému zhoršení ratingu.

Vyšetřování se podle jednoho ze zdrojů deníku The New York Times může týkat i konkurenčních agentur Moody's a Fitch. Oficiální místa to ale zatím nepotvrdila.