Bundesbanka: Za nedisciplinovanou fiskální politiku ať odpovídají hříšníci sami

Frankfurt nad Mohanem – Podle německé centrální banky Deutsche Bundesbank hrozí Evropské unii přeměna v „transferovou unii“. Banka upozornila, že červencová dohoda ze summitu eurozóny jde právě tímto směrem. Úmluva z 21. července má podle Bundesbanky snížit pobídky vlád k vedení zdravých rozpočtů a oslabit disciplínu.

Německá banka je hlasitým odpůrcem vnější podpory zemím eurozóny, které upadly do dluhové krize. Její kritika záchranných snah unie v dnešní zprávě je zatím nejostřejší. Jednotlivé země by primárně měly dopady své nedisciplinované fiskální politiky nést samy a jejich důsledky by se neměly rozdělovat na ostatní členy měnové unie ani by se nemělo směřovat k transferové unii. Finančně zdravé státy by navíc neměly trvale financovat ty ostatní.

 Zpráva Bundesbanky:

„Poslední dohoda znamená další velký krok směrem ke společné odpovědnosti za závazky a ke snížení disciplíny prostřednictvím kapitálových trhů.“


Kroky schválené 21. července podle Bundesbanky snižují motivaci zemí, které dostávají finanční pomoc, k ekonomickým reformám a co nejrychlejšímu ozdravení státních financí. „Pobídky k náležité fiskální politice se rovněž dál snižují kvůli nákupům (dluhopisů) na trhu,“ dodala banka ve zprávě.

Prezident Bundesbanky Jens Weidmann byl tento měsíc jedním ze čtyř členů rady Evropské centrální banky, kteří se postavili proti tomu, aby začala nakupovat španělské a italské dluhopisy. Podle červencové dohody eurozóny by ECB měl v těchto nákupech nahradit záchranný fond eurozóny.

Eura
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Martin Lee

Němci dluhy jiných platit nechtějí

Minulý týden se francouzský prezident Nicolas Sarkozy a německá kancléřka Angela Merkelová dohodli na dalších integračních krocích včetně vytvoření „ekonomické vlády“, které směřují eurozónu k fiskální unii. V Německu však vládne velký odpor veřejnosti vůči krokům, které by Němce nutily platit dluhy jiných zemí.