Řecku hrozí platební neschopnost, varuje Moody's

Londýn – Požadavky na peněžní záruky Řecka za poskytnutí finanční pomoci, které formulovaly některé země Evropské unie, mohou zbrzdit uvolnění nových peněz. To by podle ratingové agentury Moody's mohlo vést až k platební neschopnosti země. Moody's zároveň konstatovala, že vyžadování záruk ukazuje u některých zemí EU na nedostatek ochoty dál podporovat Řecko. Tyto země pak vrhají otazníky nad celým plánem jeho finanční podpory.

Řecko se minulý měsíc s šéfy zemí eurozóny dohodlo na novém záchranném balíku, který by měl pokrýt jeho potřeby do poloviny roku 2014. Finsko si však za svůj souhlas vymínilo bilaterální dohodu, v níž si od Řecka zajistilo složení peněžní záruky. Téhož se nyní domáhají Rakousko, Nizozemsko, Slovensko a Slovinsko.

„Dohoda mezi Řeckem a Finskem, která je sama o sobě malá, nabývá mnohem většího významu. Vyžadování dalších takových dohod by mohlo vést k odložení příští tranše finanční podpory Řecku a vést k jeho platební neschopnosti,“ uvedla Moody's.

Agentura Moody's

„Hluboká trhlina mezi zdánlivě jednotnými zeměmi eurozóny, kterou takové požadavky prokazují, vytváří další obavy z podmíněné a vyvíjející se povahy nynějšího mechanismu finanční podpory.“


Agentura nyní hodnotí schopnost Řecka splácet dluhy známkou Ca. To je už jen jeden stupeň nad známkou konstatující platební neschopnost. Podle červencové dohody by mělo Řecko příští měsíc dostat z nové úvěrové dohody osm miliard eur.