Klaus: Zemědělci jsou příliš závislí na dotacích

České Budějovice - Čeští zemědělci jsou podle prezidenta Václava Klause příliš závislí na dotacích, na státu a politicích, což jsou riskantní veličiny. Bylo by daleko lepší, kdyby byli závislí na stabilní poptávce po svých produktech. Prezident to řekl při dnešním zahájení agrosalonu Země živitelka. Reagoval tak na chválu ministra zemědělství Ivana Fuksy, podle kterého se v posledním roce podařilo získat rekordní dotace. Čeští zemědělci na tom podle Fuksy nebudou hůře ani v příštím plánovacím období. Loni šestidenní agrosalon navštívilo na 100 000 lidí. Řidiči musí v Českých Budějovicích počítat s dopravními problémy.

Prezident nechce, aby se nejvíce „pěstovaly“ solární panely

Podle Klause se ukázalo, že čeští zemědělci umí vyrábět a získávat dotace, že poptávka je docela slušná, že díky tomu rostou ceny i zisk, což je zcela nová situace českého zemědělství. „Nejdynamičtější veličinou, kterou v českém zemědělství máme, jsou ale dotace,“ poukázal. „Doufám, že se to s dotacemi nebude přehánět. Po pádu komunismu bylo naším pilotním projektem eliminovat všechny možné i nemožné dotace, abychom se teď radovali z toho, že jich je stále více, je velmi dvousečná zbraň,“ uvedl. Nepřál by si, aby nejúspěšnější plodinou pěstovanou na českých polích byly solární panely.

Prezident také upozornil na velikost deficitu agrárního zahraničního obchodu dosahující asi 38 miliard korun, přičemž zemědělství zdaleka není na hranici produkčních možností. „Vyvážíme více suroviny, dovážíme hotové výrobky,“ konstatoval při zahájení letošního agrosalonu.

Prezident Klaus na agrosalonu Země živitelka
Prezident Klaus na agrosalonu Země živitelka

Letos se dařilo chmelu, bramborám, cukrovce a slunečnicím

Ministr Fuksa kritice od prezidenta rozumí a souhlasí s tím, co říká. „Zemědělství je v dobré kondici, loni se ziskem 6,3 miliard korun, a letošní rok, odhaduji, bude také velmi dobrý. Nicméně ze 70 procent se na zisku podílejí dotace. Kdykoliv by se cokoliv stalo s národním nebo evropským rozpočtem a nebyly by dotace, přijde ekonomický otřes,“ řekl Fuksa. Dotace loni činily na 38,5 miliard korun. Od vstupu do EU vzrostly o 250 procent. Ministerstvo se zaměří na podporu zpracovatelského průmyslu. 

Slunečnice
Slunečnice

Úroda je podle prezidenta agrární komory Jana Veleby po letech pro české zemědělce velmi štědrá. Budou dobré výnosy chmele, brambor a také cukrovky a slunečnice. 

0Agrosalon nabízí regionální výrobky

Návštěvníci země živitelky mohou také ochutnat desítky regionálních potravin – například hruškovici, farmářskou paštiku, tlačenku speciál, uzeného tolstolobika, hradecké pralinky či játrový sýr s plátky hřbetního sádla.

„Já budu určitě člověkem, který bude vždycky říkat, že je lepší podporovat regionální, naše potraviny než propagovat nějaké potraviny z druhého konce světa. Takže jsem velmi rád, že se tato myšlenka u nás uchytila a doufám,že bude sílit a pokračovat,“ prohlásil prezident Václav Klaus. 

Ve druhém ročníku soutěže Regionální potravina letos uspělo 99 výrobků, které tak získaly právo užívat po čtyři roky prestižní logo. Na 281 výrobců do ní letos přihlásilo na 790 výrobků. Na Zemi živitelce se prezentuje také na 35 držitelů prestižní značky KLASA.


Co do rozsahu je Země živitelka srovnatelná s loňským ročníkem. Své výrobky a služby na ploše přes 36 000 metrů čtverečních prezentuje přes 770 vystavovatelů a obchodníků z 27 zemí. Krytá výstavní plocha se ode dneška zdvojnásobila. Prezident Klaus otevřel na výstavišti nový pavilon T o ploše více než 6 000 metrů čtverečních za 188 milionů korun.

Zahajovacího ceremoniálu se zúčastnili i ministři zemědělství rozšířené visegrádské čtyřky, kteří v Českých Budějovicích rokují o společné politice EU po roce 2013. V deklaraci zaslané EK mimo jiné požadují rovný přístup ke starším a novějším členským zemím a přehodnocení omezení možnosti dorovnání přímých plateb. Možnost podpory českým zemědělcům by se od příštího roku měla snížit o stovky milionů.

Země živitelka tradičně prezentuje celý zemědělsko-potravinářský sektor a několik let věnuje pozornost rozvoji venkova. Výstava je rozdělena do jednotlivých oborových dnů, provázet je budou tematické semináře, konference i besedy.

Kulturní program se bude odehrávat v Pivovarské zahradě a v amfiteátru. Podrobné informace najdou zájemci na stránkách výstaviště.