Vláda spolu s ČSSD volá po garantovaném penzijním fondu

Praha – Expertní komise sociální demokracie a zástupců vlády uvažuje o zavedení nového fondu v rámci penzijního připojištění. Fond by garantoval jistý výnos, pokud do něj člověk bude spořit aspoň deset let. Komise se taky shodla na ročním odkladu navrhovaného druhého pilíře. Své návrhy teď pošle politikům.

Zdroj: ISIFA/ Rex Features Autor: Eye Candy

Vůbec první pokus o dialog napříč politickým spektrem o budoucí podobě penzí přináší své výsledky v podobě protokolu, který teď putuje do rukou politiků. Nejprve výborům, pak i celé sněmovně. Tím však práce odborníků nekončí. „Předběžně jsme se dohodli, že bychom se mohli sejít po skončení jednání Poslanecké sněmovny, čili někdy v horizontu tří týdnů,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce sociálně pojistných systémů MPSV Jiří Král. 

Navrhovaný systém má stát na třech pilířích. První, založený na průběžném přispívání do systému, už poslanci schválili v červenci. Start druhého pilíře, tedy povinného vyvedení části peněz do soukromých fondů, chtějí sociální demokraté alespoň o rok odložit. V třetím, dobrovolném pilíři, má vedle jiných soukromých fondů podle expertů vzniknout nový fond, který po deseti letech spoření zaručí sice nižší, ale zato jistý výnos. 

Martin Potůček, expert ČSSD na důchody

„Záleží nám na tom, aby lidé měli šanci i po přijetí nového zákona volit takový způsob ukládání svých prostředků na důchod, který bude bezpečný. Aby dostali přinejmenším to, co do toho vložili oni sami, jejich zaměstnavatelé a popřípadě stát.“ 


„Dnešní garance, záruky zůstatku meziročního vkladu, jsou příliš vysoké a vedou k tomu, že pilíř nepřináší efekt, který se očekává,“ uvádí Král. Desetileté garance by mohly fondům rozvázat ruce a umožnit jim investovat uložené peníze s větší mírou rizika. Na expertní půdě se rýsuje i podoba tzv. předdůchodů. 

Zákon by mohl začít platit už o rok dřív, než původně vláda zamýšlela, tedy 1. ledna 2013. O předdůchodech jedná v těchto dnech i tripartita. Rýsují se přitom už i konkrétní náročnější profese, kterých by se dřívější odchod do penze týkal. Podle odhadů expertů by do předčasného důchodu mohlo zamířit zhruba 320 tisíc lidí.