Červenec přivedl do kin rekordní počet diváků

Praha – Tuzemská kina přivítala v červenci, poprvé od začátku roku, rekordní počet návštěvníků. Ze závěru statistiky Unie filmových distributorů vyplývá, že šlo o více než milion diváků. Biografy magickou hranici překonaly o zhruba 300 tisíc lidí a to se projevilo i na tržbách. Ty vzrostly oproti červnu téměř o polovinu. Provozovatelé kin ale zatím neslaví, žádný jiný měsíc letos totiž ani zdaleka tak úspěšný nebyl.

Červenec přivedl do kin milion tři sta tisíc diváků a utržil přes 160 milionů korun. První měsíc prázdnin si tak připsal řadu prvenství – je prvním, který letos provozovatelé biografů mohou považovat za úspěšný, a také prvním, který v tržbách překonal rok staré výsledky. Loňský červenec byl přitom pro kina rekordní.

Čechy v létě do kinosálů nalákal hlavně snímek Lidice nebo poslední díl ságy o Harrym Potterovi. Ten vykázal tržby skoro 90 milionů korun. V první polovině roku se ale kina potýkala s klesajícím zájmem a menšími výdělky. V meziročním srovnání jde prý o zhruba třetinový útlum, který biografy v druhé polovině roku vyrovnají jen stěží. Loňský rok byl, co se týče tržeb i návštěvnosti, rekordní. Třeba hranici milionu diváků totiž kina pokořila hned v sedmi měsících.