Obama: Musíme sáhnout k největším škrtům v historii

Washington – Americký prezident Barack Obama dnes představil plán dlouhodobých rozpočtových úspor, kterými hodlá řešit zvýšenou míru nezaměstnanosti v zemi. Deficit by chtěl snížit o 3 biliony dolarů během následujících 10 let. Prioritou plánu je zdanění nejbohatších Američanů a velkých firem. Obama potvrdil snahu pracovat na reformě daňového zákoníku, aby tak zvýšil konkurenceschopnost USA. Součástí plánovaných úspor bude také 1,5 bilionu dolarů získaných reformou daní, jeden bilion stažením vojsk z Iráku a Afghánistánu, 580 miliard ušetřených díky omezením mandatorních výdajů a 247 miliard dolarů získaných na programu Medicaid a Medicare.

Obama představil veřejnosti pilíře svého plánu na omezení rozpočtového schodku. Plán by v následující dekádě měl nastartovat hospodářský růst, vytvořit nová pracovní místa a přísněji zdanit velké firmy i jednotlivce, kteří vydělávají nad milion dolarů ročně a zásluhou nedostatků v zákoně nyní odvádějí méně než střední třída. Vláda musí podle Obamy šetřit, stejně jako jsou nuceny redukovat své výdaje americké rodiny.

Jedním z opatření, které chce Obama zavést, je tzv. Buffettova daň. Ta počítá s vyšším zdaněním osob s příjmem přesahujícím 1 milion ročně (17,7 milionu korun). Sazba by měla podle všeho být minimálně tak vysoká, jakou platí střední vrstva. „Lidé ze střední třídy by neměli platit vyšší daně než nejbohatší lidi v zemi. Sekretářka Warrena Buffeta nemůže platit víc než sám Buffett,“ potvrdil prezident.

Video Obama představuje svůj plán úspor
video

Obama představuje svůj plán úspor

Obama ve svém projevu zároveň připustil, že je zapotřebí snižovat neefektivní výdaje programů Medicaid a Medicare. „Každý musí zaplatit svůj díl, vláda se musí chovat stejně jako každá americká rodina – šetřit,“ dodal. V této sféře hodlá prezident ušetřit 247 miliard dolarů. Právě toto opatření vyvolává nesouhlasné reakce amerických liberálů i některých poslanců Obamovy Demokratické strany.

Programy zdravotního zabezpečení Medicaid a Medicare:

Jsou určené pro chudé Američany a seniory a podle analytiků jsou hlavní příčinou amerického rozpočtového deficitu. Jejich osud se ale může stát klíčovým tématem v prezidentských volbách, při nichž se Obama bude příští rok v listopadu ucházet o znovuzvolení. Škrty ve zdravotních programech by Obamu mohly připravit o hlasy nemajetných a starších voličů.


Spojené státy
Spojené státy

Už první reakce z republikánského tábora ale naznačily, že vzhledem k převaze republikánů ve Sněmovně reprezentantů má Obamův plán jen malou naději projít Kongresem. „Masivní zvýšení daní, mlhavé úspory a sázky na reformu nejsou receptem na hospodářský růst a zaměstnanost, ba ani na snížení deficitu,“ dodal po Obamově projevu vůdce republikánů v Senátu Mitch McConnell.

Plán snižování nezaměstnanosti Obama v Kongresu představil již 9. září. Jeho součástí jsou daňové úlevy a investice do infrastruktury v celkové výši téměř 450 miliard dolarů. Poslance nyní čeká tříměsíční debata o podobě rozpočtu. Do Vánoc musejí rozpočtové úspory schválit, mají-li se vyhnout automatickým škrtům ve výdajové stránce federálního rozpočtu.