Růst čínské ekonomiky zpomaluje

Peking – Růst čínské ekonomiky ve třetím čtvrtletí mírně zpomalil. Vláda tvrdí, že výsledky jsou v souladu s dlouhodobými plány, které mají zabránit přehřátí ekonomiky. Zatímco ve druhém čtvrtletí HDP vzrostl o 9,5 procenta, nyní se pohybuje na 9,1 procenta. Pokles růstu HDP Číny bude mít zřejmě celosvětový dopad, který se projeví na celkovém omezení globálního ekonomického růstu. I když trh čekal o trochu mírnější zpomalení, analytici výsledek hodnotí vcelku příznivě. 

Podle mluvčího čínského statistického úřadu Šenga Laj-Jüna se složitost mezinárodního ekonomického prostředí zvyšuje: „Situace je stále nejistější. Ale při pohledu na dynamiku čínského růstu je šance, že se bude země dál stabilně rozvíjet, poměrně velká.“ 

„Čína významně přispěje k celosvětovému hospodářskému růstu,“ prohlásil analytik Mark Williams z organizace Capital Economics a dodal: „Něco jiného je ovšem to, zda Čína přispěje ke světovému růstu i mimo Čínu, a to už záleží hlavně na tom, zda bude schopna snížit svůj obchodní přebytek.“

Běžné Číňany trápí zejména vysoká inflace

Rychlý růst však přináší problémy, se kterými se dennodenně potýkají běžní Číňané. K nim patří například zdražování. Inflace v září dosáhla šesti procent a i když nyní mírně klesá, stále je mnohem výše, než kde ji chce mít tamní centrální banka. 

Čchien Čchi-min, analytik makléřské společnosti Shenyin Wanguo

„Pokud bude růst ekonomiky v pásmu 9,2 až 9,3 procenta, trh si může myslet, že je to přijatelné. Ale růst o 9,1 procenta vypadá znepokojivě, zvlášť ve srovnání s růstem 9,5 procenta ve druhém čtvrtletí.“


Kromě vysoké inflace a značné závislosti na vývozu se Čína poslední dobou potýkala i s poklesem finančních trhů. Ten se prakticky zastavil až na začátku října, když čínský státní investiční fond nakoupil akcie tamních velkých bank. „Bankovní akcie tvoří velké procento hlavního čínského indexu. Šlo o krok, který měl zvednout hodnotu celého indexu z těch současných nízkých úrovní,“ vysvětlil šéf finanční strategie společnosti CCBI Paul Schulte. Navíc od 4. října, kdy byly čínské akcie na víc než dvouletém minimu, index Hang Seng až doteď téměř bez výjimek posiloval.

V loňském roce se růst HDP v Číně pohyboval na 10,3 procenta. Toto tempo chtěla vláda údajně snížit na udržitelnější úroveň. Děje se tak zároveň v době, kdy Evropu sužuje dluhová krize a Spojené státy zápasí s nezaměstnaností.

Analytici v anketě agentury Dow Jones Newswires očekávali, že růst ve třetím čtvrtletí zpomalí na zhruba 9,2 procenta. Vývoj druhé největší ekonomiky světa odpovídá předpokladům, že se Pekingu podaří nasměrovat ekonomiku k takzvanému hladkému přistání. Ekonomové se ale neshodují v názoru na to, jak si čínská ekonomika povede v nejbližším období.

Stát přislíbil uvolnění situace na poli bankovních úvěrů pro malé a střední podniky, které bojují s potížemi. Naopak několikrát prudce zvýšil úrokové sazby, brzdil vývoj ve stavebnictví a omezoval i další investice, aby zabránil prudkému růstu. Analytici nicméně potvrzují, že Peking neplánuje jakýmkoliv způsobem omezit své kontrolní mechanismy.