Místo dieselu budeme v budoucnu tankovat mořské řasy

Edinburgh - Tým skotských vědců chce využít mořské řasy k výrobě biopaliva. Obyčejných mořských řas a chaluh se totiž na pobřeží Skotska povalují miliony tun. Minerály a oleje, které obsahují, se dají fermentací přeměnit na dieselové palivo do aut. Vědci teď s řasami mají velké plány.

„Momentálně zkoumáme, jestli je výroba biopaliv z mořské řasy proveditelná. Z jednoho druhu řas by se podle výsledků výzkumu dal vyrábět biodiesel, z jiného bioethan a bioethanol,“ tvrdí Michelle Stanleyová, vedoucí výzkumu společnosti BioMara.

Testování v laboratořích musí teprve odhalit, který druh řasy rychle poroste a zároveň bude produkovat dostatek klíčových mastných kyselin. „Nejsme pro to, aby se dělaly výlovy divokých řas ve velkém objemu. Chceme zlepšit kultivační postup, abychom je mohli pěstovat na mořských farmách, jako se to dělá se slávkami,“ ubezpečuje Lars Brunner, mořský ekolog společnosti BioMara.

O bionaftu už projevili zájem zemědělci ve skotském městečku Oban. Běžná nafta je pro ně už teď příliš drahá. „Výroba biodieselu a bioethanolu dobře zapadá do existující infrastruktury a může mít výborný komerční úspěch,“ domnívá se Ian Watson, odborník na energie z Univerzity v Glasgow. Větší produkce by nejspíš mířila i za hranice Velké Británie. Odhaduje se ale, že komerčně bude možné mořské řasy využít až za několik let.