Stabilita firem v Evropě a USA se zhoršila

Praha - Stabilita společností v Evropě a ve Spojených státech amerických se v průměru zhoršila. Vyplývá to z analýzy úvěrové společnosti Coface, která letos očekává v eurozóně snížení růstu ekonomiky na 1,6 procenta. V červenci odhadovala růst na 1,8 procenta. Coface rovněž zhoršila výhled osmi vyspělým zemím včetně Německa. Hodnocení rizikovosti Řecka a Kypru snížila o jeden stupeň.

„Ekonomická situace ve vyspělých zemích se od léta 2011 vážně zhoršila,“ uvedla Coface. Vedle negativního vlivu snížení dluhu pomocí odprodeje aktiv ekonomických subjektů v Evropě a v USA, jenž dříve stěžoval aktivitu firem, se do skutečné ekonomiky začala šířit krize spolehlivosti, která se projevuje vrtkavostí finančních trhů. Výkyvy krize v eurozóně a bezvýchodná situace ekonomické politiky USA prý omezují tvorbu předvídatelného scénáře vývoje a tyto nejistoty by mohly vést ke snížení zájmů ekonomických subjektů o spotřebu a investice.

Dalším zdrojem problému je to, že nedůvěra vůči bankám kvůli jejich vystavení se riziku státního bankrotu by mohla ovlivnit přístup evropských společností k úvěrům. Největším rizikem je to, že úvěry by se mohly v srdci EU omezit a zdražit. V této souvislosti opět rostou platby po lhůtě splatnosti zaznamenané společností Coface, a to především v okrajových ekonomikách eurozóny.

O dobrý výhled přišli oba unijní tahouni

Coface odejmula pozitivní výhled u hodnocení rizikovosti u Německa, Rakouska, Belgie, Francie a Nizozemska. Zpomalení podnikání ve druhém čtvrtletí 2011, pokles zahraničního obchodu a zejména riziko zvýšení nedůvěry spotřebitelů a společností již nyní předznamenávají velmi mírný růst po zbytek tohoto roku. Hodnocení rizikovosti pro Itálii a Portugalsko přiřadila negativní výhled. Odejmutí pozitivního výhledu u hodnocení pro USA uskutečnila na základě sestupné revize růstu v roce 2011.

Martin Růžička, jednatel Coface Czech

„Česká republika si vede relativně slušně, musí mít ovšem na paměti fakt, že 85 procent jejího exportu směřuje do Evropské unie, tedy je velmi závislá na vývoji v Evropské unii. Musíme sledovat, jak se budou vyvíjet vyspělé ekonomiky EU, to bude mít dopad na naše firmy.“


„Negativní změny v hodnocení rizikovosti země potvrzují, že již skončila fáze globálního zlepšování platební morálky společností, které jsme pozorovali od druhé poloviny roku 2009. Dochází ke zvratu v důvěře hráčů zainteresovaných ve skutečné ekonomice, který tíží podnikání. Hlavním cílem pro Evropu je stanovit opatření pro zastavení šíření nákazy řecké dluhové krize do ostatních ekonomik eurozóny. Toto bude klíčový prvek, který zajistí, aby zpomalení nepřešlo v recesi,“ uvedl vedoucí ekonom Coface Yves Zlotowski.

V současném období krize přichází dobré zprávy z Islandu, jehož hodnocení rizikovosti přidělila Coface pozitivní výhled. Negativní výhled odejmula Thajsku, které nyní využívá výhod souvisejících se stabilizací povolební politické situace.

Coface jako globální úvěrová pojišťovna zpracovává hodnocení rizik zemí na základě vývoje podniků v dané zemi, čímž se liší od jiných makroekonomických analýz. Ratingy zemí se netýkají státních dluhopisů.