Koalice se dohodla na podobě zdanění hazardu

Praha - Zástupci koalice se na dnešní schůzce s ministrem financí Miroslavem Kalouskem (TOP 09) dohodli na novém způsobu zdanění hazardu od příštího roku. Další sporné body daňové reformy, mezi které patřilo například rušení stravenek, zatím neuzavřeli. Na část z peněz z hazardu by podle dohody měly mít nárok obecní rozpočty. Novinářům to po dnešním jednání řekli předsedové poslaneckých klubů ODS Zbyněk Stanjura a VV Vít Bárta.

Příslušný pozměňovací návrh k vládou schválené daňové reformě připraví ministerstvo financí. Počítat bude pro loterijní společnosti s devatenáctiprocentní daní z příjmu právnických osob, dvacetiprocentní daní z obratu a ročním dvacetitisícovým paušálním poplatkem za každý výherní automat. Podle Bárty je dohoda i na snaze omezit obcházení loterijního zákona sázením v Čechách na internetu v zahraničí.

„Dnes jsem cítil od koaličních partnerů shodu v tom, že poslanecký klub VV bude moci hlasovat pro daňovou reformu s ohledem na to, že hazard bude zdaněn podle našich požadavků,“ poznamenal Bárta. Přesto s dnešním jednáním koalice není zcela spokojený. „Nutno uznat, že dnešní jednání nepovažuji za tak plodná jako jednání předchozí,“ dodal.

Šéf klubu ODS Stanjura uvedl, že paušální poplatky za automaty by celé měly skončit v obecních rozpočtech, tam kde zastupitelstva vyhláškou hazard povolí. Celkem si obce a stát rozdělí na osm miliard korun. U výherních hracích přístrojů a videoterminálů by mělo v městských či obecních rozpočtech skončit 70 procent daně z obratu. V ostatních případech by byl poměr opačný - cestou rozpočtového určení daní by obce získaly třicet procent z daní zaplacených za kurzové sázky, za kasina a další typy hazardu.

Poslanci ODS jsou ve sněmovně odhodláni podpořit vládní podobu daňové reformy i nyní domluvený pozměňovací návrh týkající se hazardu, zdůraznil Stanjura. Nedohoda ohledně zdanění hazardu mohla ohrozit i státní rozpočet. Poslanec Věcí veřejných Josef Novotný včera v rozhovoru pro Český rozhlas prohlásil, že polovina poslanců koaličních Věcí veřejných odmítne zvednout ruku pro státní rozpočet, pokud legislativním procesem včas neprojde právě zdanění hazardu.

Sporné zůstávají stravenky

0Zbyněk Stanjura

„Sporné věci z našeho pohledu nejsou sporné, protože vláda je schválila a debatujeme s kolegy o tom, jestli nějaký parametr změníme nebo ne. Pokud se nedohodneme, tak platí vládní návrh.“


Největším sporem celé daňové reformy zůstávají stravenky. Nejmenší vládní strana pořád odmítá podpořit jakýkoli návrh, který by rušil jejich daňové zvýhodnění. Je rozhodnutá ho zachránit i za cenu toho, že z reformy vypadne nový zaměstnanecký bonus ve výši 250 korun měsíčně.

„70 procent lidí, kteří jsou zaměstnaní, tento benefit využívá a tím pádem se ho nechce vzdát. Že by přišli o nějaké daňové zvýhodnění, které v tuto chvíli ještě není, si myslím, že celou debatu zkresluje. To, o co by přišli zrušením stravenek, by pravděpodobně bylo více než 250 korun,“ upozornil již dříve ekonomický expert VV Michal Babák. Na konečnou dohodu o daňové reformě mají vládní strany už jen dva týdny. Jinak zdanění hazardu od příštího roku prosadit nestihnou.