Řekové si kvůli stávce už ani nemohou přečíst noviny

Atény - Řekové se dnes museli obejít bez novin a dalších zpravodajských zdrojů v důsledku stávky novinářů, kteří se rozhodli dát vládě najevo svou nespokojenost už den před zahájením dvoudenní generální stávky v Řecku. Ta se dotkne i leteckého spojení s Českem. V Řecku nyní nefunguje žádné státní ani soukromé médium ani informační servery. Celá země jede na stávkové vlně kvůli dalšímu úspornému balíčku, o kterém má parlament jednat ve čtvrtek. Podle odborů by se jejím schválením země dostala do smrtonosné spirály.

Zhruba 2000 novinářů dnes demonstrovalo v centru Atén proti zvyšující se nezaměstnanosti ve sdělovacích prostředcích. Odsuzovali také zmrazení kolektivních smluv, se kterým počítá návrh vládního zákona, který má parlament začít ve středu projednávat a ve čtvrtek odhlasovat.

„Po dvou letech nepřetržitých úsporných opatření dosáhla nezaměstnanost v oblasti médií 25 procent a čtvrteční zákon bude tou poslední ranou,“ prohlásil předseda odborového svazu řeckých deníků (Esyae) Dimitris Trimis před dvoudenní generální stávkou, která nejspíš ochromí celou zemi.

Kromě novinářů dnes pokračovali ve svých vlastních protestních hnutích daňoví úředníci, zaměstnanci některých městských a státních úřadů, soudci a mnoho lékařů. Ulice Atén a Soluně jsou v důsledku stávky popelářů plné odpadků. Vláda se dnes pokusila vyřešit odvoz odpadků vyhlášením „občanské mobilizace“.

Ve středu a ve čtvrtek zachvátí Řecko generální stávka

Svou nespokojenost s dalším utahováním opasků, které má znovu přiškrtit příjmy obyvatelstva, chtějí Řekové vyjádřit také generální stávkou. Odbory jí chtějí apelovat na zákonodárce, aby úsporný balíček neschválili. Generální stávka se dotkne i České republiky. Do Řecka kvůli ní neodletí dva pravidelné spoje Českých aerolinií. Jde o dnešní večerní let, který by do Atén přiletěl ve středu ráno, tedy už v průběhu stávky, a obdobný středeční spoj. Na řeckých letištích hodlají stávkovat zaměstnanci pozemního personálu i řízení letového provozu.

Costas Tsikrikas, šéf jedné z řeckých odborových centrál

„Úsporná opatření zhorší recesi, nezaměstnanost a příjmy státu se budou dál propadat, vznikne smrtonosná spirála.“


Vláda zdůrazňuje, že bez schválení návrhu zákona o nových úsporných opatřeních zahraniční partneři nepůjčí Řecku peníze, které nezbytně potřebuje pro další chod země. Zákon je přitom třeba schválit před nedělním summitem Evropské unie v Bruselu.

Nová úsporná opatření počítají s tím, že všech 700 tisíc státních zaměstnanců bude zařazeno do stejné platové tabulky. V rámci té má být odbouráno celé spektrum benefitů, což podle odborů povede k propadu příjmů státních zaměstnanců až o pětinu. 30 tisíc pracovníků ve veřejném sektoru bude převedeno do tzv. pracovní rezervy a bude pobírat jen zhruba 60 procent platu. Pokud se pro ně do roka nenajde žádná práce, budou definitivně propuštěni. Úspory se dotknou také penzí. Část důchodů přesahujících tisíc eur se má snížit o 20 procent. Penzisty, kterým ještě nebylo 55 let, postihne 40procentní snížení důchodu.