Bělorusko zavádí zcela volný kurz rublu

Minsk - Bělorusko ve čtvrtek 20. října zavede zcela volný kurz svého rublu a centrální banka zruší pásmo pro pohyb domácí měny. Oznámila to dnes běloruská centrální banka a splnila tím jednu z podmínek Mezinárodního měnového fondu pro poskytnutí finanční pomoci.

Od května umožňovala banka běloruskému rublu pohyb do 12 procent na každou stranu od denně stanovovaného středního kurzu proti koši dolaru, eura a ruského rublu. „Fluktuační hranice koše měn ustavené pro rok 2011 se ruší,“ oznámila banka. Slíbila také, že své intervence na devizovém trhu omezí na minimum.

Běloruský rubl ihned po uvolnění zareagoval poklesem

Minulý měsíc zavedla centrální banka dodatečné devizové obchodování, jímž prakticky zlegalizovala uplatnění volného kurzu pro většinu potřeb. Zatímco oficiální střední kurz dnes činil 5 275 rublů za dolar, v dodatečném obchodování se rubl nyní obchoduje na mnohem nižší úrovni kolem devíti tisíc rublů za dolar. 

Centrální banka za kurz blízký oficiálnímu prodávala na hlavní obchodní seanci devizy dovozcům klíčových produktů jako plynu a elektřiny. Dnešní rozhodnutí obě obchodní seance spojuje. „Fixing na spojené obchodní seanci bude oficiálním kurzem národní banky,“ sdělila banka podle agentury Reuters. 

Bělorusko potřebuje úvěr od MMF

Bělorusko je nuceno k uvolnění kurzu a dalším reformám kvůli krizi platební bilance, která zemi postihla počátkem tohoto roku v důsledku prudkého růstu veřejných výdajů před loňskými prezidentskými volbami. Bělorusko se kvůli krizi obrátilo na MMF s žádostí o úvěr až osmi miliard dolarů. MMF proto vyzval zemi k zavedení řady reforem včetně liberalizace směnného kurzu. V pondělí fond uvedl, že pokud chce Bělorusko úvěr získat, musí prokázat „rozhodnou vůli“ k reformám.