Drábek: Penzijní reforma by ještě chtěla poupravit

Praha – Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) přiznává, že by si v penzijní reformě dokázal představit přinejmenším jednu změnu. Optimální by podle něj bylo, kdyby se do 2. pilíře důchodového systému lidé zapojovali například při svém vstupu na pracovní trh automaticky. Ti, kteří by si tímto způsobem nechtěli spořit, by pak měli po určitou dobu možnost se ze systému individuálních penzijních účtů odhlásit. Tuto změnu se chce ministr ještě pokusit do reformy prosadit, řekl portálu ČT24.

„Zatím na tom nebyla nalezena politická shoda. Ale to zdůrazňuji, je to záležitost politické shody. Z odborného hlediska je naprosto jasné, že z hlediska stability systému je automatické zapojení do spořicího pilíře s možností vystoupení velmi vhodný nástroj,“ zdůraznil Drábek s tím, že by to byl pro občany jasný signál, že je normální spořit si na penzi. Totéž dlouhodobě prosazují i některé penzijní fondy.

Drábek zatím musel v koalici kývnout na kompromis, vzdát se ale nehodlá. Portálu ČT24 přiznal, že chce ještě na koaličních jednáních otázku automatického zapojení do spořicího pilíře s možností dodatečného vystoupení znovu otevřít. „Já to nepovažuji za uzavřenou kapitolu, a jak vidíme z příkladu Slovenska, je to záležitost, která se dá do důchodového systému zapracovat i dodatečně,“ podotkl ministr. Slovensko reformovalo svůj důchodový systém a zavedlo 2. pilíř už v roce 2005, teprve nyní připravuje zavedení automatického zapojení lidí do tohoto pilíře.

Koaliční partneři se k Drábkovým plánům staví opatrně

„My jsme k jakékoli verzi povinného nebo polopovinného druhého pilíře velmi opatrní,“ prohlásil šéf poslaneckého klubu VV Vít Bárta.

„Žádný oficiální návrh pana ministra Drábka neexistuje, takže nemá smysl ho komentovat,“ míní premiér Petr Nečas (ODS). 


Zapojení starších lidí podle Drábka stabilitu druhého pilíře neohrozí

Podle Drábka je optimální, aby si lidé na individuální účty spořili zhruba 30 až 35 let. Právě proto prosadilo ministerstvo do reformy hranici, která stavuje nejzazší věk, kdy se ještě lidé mohou rozhodnout pro vstup do 2. pilíře důchodového systému, na 35 let. V prvních šesti měsících od spuštění novinky dostanou ale možnost zapojit se do něj i lidé starší. Drábek soudí, že na to mají právo. „Určitě nemám žádnou obavu, že by to nějak narušovalo stabilitu systému. Je třeba vzít v úvahu, že jim vznikne dřív nárok na důchod, ne až po 30 nebo 35 letech, to znamená, že oni zase svým rozhodnutím zkrátí transformační období, kdy se bude systém vyrovnávat,“ prohlásil Drábek.

Přesto se často objevují hlasy, které před zapojením starších lidí do druhého pilíře varují. „Pokud tam budou vstupovat lidé v 50, 60 letech, tak je to podle mého názoru vyhazování státních peněz,“ upozornil již dříve prezident asociace penzijních fondů a člen NERVu Jiří Rusnok.

0Má 2. pilíř pro starší lidi smysl?

„Myslím si, že pokud někdo vstoupí do druhého pilíře řádově méně než patnáct před vznikem nároku na důchod, tak nemůže počítat s tím, že by příspěvek ke státnímu důchodu byl nějak významný,“ míní Drábek.


Proč nespoléhat jen na důchodové připojištění?

Drábek na přednášce pořádané sdružením studentů ekonomie Ekonom na Vysoké škole ekonomické hovořil také o tom, proč je lepší spoléhat na více pilířů důchodového systému. Zdůraznil, že klíčovým cílem reformy, tak jak ji navrhuje vláda, je diverzifikace rizika. Díky většímu množství pilířů budou podle něj lidé na důchod lépe a spolehlivěji zabezpečeni.

Spoléhat pouze na státní penze a důchodové připojištění, resp. 1. a 3. pilíř důchodového systému, jak je navrhují sociální demokraté, má podle něj ale i další úskalí. „Třetí pilíř je tak trochu past z pohledu fiskálního hospodaření státu. Státní příspěvek v penzijním připojištění není nic jiného než přehazování peněz z jedné kapsy do druhé,“ zdůraznil. Peníze, které stát vyplatí na podpoře penzijního připojištění, musí předtím od občanů vybrat na daních. „Pokud je zapojeno velké procento lidí do tohoto penzijního systému, tak stát musí tento pilíř velmi výrazně dotovat,“ připomněl ministr.

Češi by měli dostat možnost odvádět si 3 procenta z povinného sociálního pojištění na individuální penzijní účty od roku 2013. Podmínkou ovšem bude, že si 2 procenta přidají ze svého. Děti rovněž získají možnost přispívat jedním procentem z důchodového připojištění na penze svých rodičů.

Z druhého pilíře se budou naspořené prostředky čerpat odlišným způsobem, než je tomu v systému penzijních fondů v současnosti. Zmizet by měla především možnost nechat si vyplatit penzi jednorázově. Ministerstvo práce a sociálních věcí naopak počítá s vyplácením peněz jako doživotní rentou, vyplácením naspořených prostředků po dobu dvaceti let a dále s doživotní rentou kombinovanou s pozůstalostní penzí na tři roky. Naspořené prostředky by také mělo být možné dědit.