Španělské i italské ratingy se hroutí

New York – Mezinárodní ratingová agentura Moody's během úterka snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Španělska o dva stupně na známku A1. Důvodem je velké zadlužení bank a podniků. Agentura zároveň varovala, že výhled ratingu zůstává negativní a známka může být znovu snížena, pokud se zhorší krize eurozóny. Španělsko dnes označilo snížení svého ratingu za krátkodobou reakci na zhoršenou situaci na trzích. V úterý pak ratingová agentura Standard & Poor's snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti 24 italských bank a dalších finančních institucí. 

Moody's vysvětuje zhoršení ratingu Španělska především vysokou úrovní dluhu v tamním bankovním a podnikovém sektoru. Agentura úvěrovou spolehlivost země přehodnocovala od konce července.

Španělsko je čtvrtou největší ekonomikou eurozóny, zároveň je ale jedním ze symbolů dluhových problémů Evropy. Přitěžuje mu navíc vysoká nezaměstnanost a špatné hospodaření jednotlivých regionů. „Ty na rozdíl od centrální vlády nejsou schopny tak rychle reagovat na zhoršující se ekonomické vyhlídky vlastní země a eurozóny jako celku a je pravděpodobné, že právě kvůli španělským regionům se Španělsku nemusí úplně podařit splnit fiskální cíl pro letošní rok,“ myslí si hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš.

Španělské ministerstvo financí považuje krok Moody's za spíše aktuální reakci na nepříznivý vývoj na trzích než za odraz střednědobé či dlouhodobé změny ekonomické situace země. Dodalo, že vláda hodlá nadále uskutečňovat ekonomické reformy a ozdravit veřejné finance. Madrid chce letos snížit rozpočtový deficit na šest procent HDP z loňských 9,3 procenta, tento cíl však podle analytiků ohrožuje slabá fiskální disciplína na regionální úrovni.

Standard & Poor's snížila ratingy 24 italských bank 

Standard & Poor's přikročila včera ke snížení ratingu 24 italských bank a dalších finančních institucí. Krok zdůvodnila zvýšeným napětím na finančním trhu a horšími ekonomickými vyhlídkami země. Agentura přitom před měsícem snížila státní rating Itálie o jeden stupeň na známku A a den poté zhoršila ratingy sedmi předních italských bank včetně největší UniCredit. Dnešním krokem reagovala na možné dopady zhoršení makroekonomické a finanční situace v zemi na bankovní sektor.

Řím
Zdroj: Isifa/Rex Features
Autor: Ray Tang

S&P

„Podle našeho názoru vedlo obnovené napětí na trzích v periferních zemích eurozóny, zejména v Itálii, spolu s horšími vyhlídkami ekonomického růstu k dalšímu zhoršení provozního prostředí italských bank.“ 


S&P minulý týden snížila ratingy deseti španělských bank, včetně největších Santander a BBVA. Na finančních trzích vládnou letos obavy, že dluhová krize se může Řecka a dalších malých ekonomik eurozóny přenést do třetí a čtvrté největší ekonomiky měnové unie.

V hledáčku agentur se navíc objevila i Francie, které včera pohrozila Moody's zhoršením výhledu úvěrového ratingu ze stabilního na negativní. „Existuje reálné riziko, že by Francie mohla přijít o prémiový rating, protože tempo ekonomiky zpomaluje – to je zřejmé. A nejdůležitější je, že Francie a Německo zatím nebyly schopné najít řešení – jasné a dlouhodobé řešení pro eurozónu,“ vysvětlil investiční expert Baader Bank AG Robert Halver.