Změny DPH zajímají jen pětinu Čechů

Praha – Češi se o změny související s úpravami sazeb daně z přidané hodnoty příliš nezajímají, podle průzkumu agentury Factum Invenio sleduje situaci kolem DPH jen pětina spotřebitelů. O změně vědí další tři pětiny dotázaných, ovšem bez znalosti bližších podrobností. Průzkum se konal mezi necelou tisícovkou respondentů. Zároveň většina lidí očekává, že vyšší sazba DPH ovlivní jejich spotřebu.

Respondenti u všech kategorií zboží a služeb očekávají, že obchodníci přenesou zvýšení DPH plně na zákazníka. „Minimálně pětina respondentů a u některých položek i třetina spotřebitelů očekává, že situace obchodníci využijí a cenu skokově zvýší více, než činí nárůst DPH,“ uvedl Miroslav Fous ze společnosti Factum Invenio.

Podle něj změny DPH nemusí vést automaticky jen ke snížení spotřeby. Lidé budou rovněž více nakupovat ve slevách, přecházet na nákup levnějších značek anebo se předzásobí. „Předzásobení až na rok dopředu avizují spotřebitelé třeba u léků a doplňků stravy,“ dodal. Nakoupit lidé chtějí před Novým rokem také větší množství cukru, mouky nebo kávy.

Video Reportáž Barbory Jelínkové
video

Reportáž Barbory Jelínkové

Lidé očekávají vyšší ceny základních potravin

Respondenti odhadují, že se změny DPH nejvíce projeví u základních potravin, kde se většina z nich shoduje, že změna jejich nákupy částečně ovlivní. Naopak nejméně ovlivní chování spotřebitelů změny u specifických produktů, jako jsou knihy nebo pleny.

Vyšší cena bude rozhodující nebo ovlivní nákup 68 procent lidí u masa, 65 procent u pečiva a 64 procent u mléka a mléčných výrobků. Každý třetí člověk pak předem podezírá obchodníky z toho, že budou chtít vyšších daní využít a budou zdražovat výrobky víc, než by museli. „Lidé předpokládají, že po Novém roce budou více tlačeni k tomu, aby volili levnější kategorie výrobků - tzn. spíše neznačkové zboží a eventuálně budou vyhledávat diskontní řetězce,“ konstatoval Fous.

O změny DPH se dle průzkumu nejvíce zajímají podnikatelé, vysokoškolsky vzdělaní a nezaměstnaní. Naopak nejméně daňové změny zajímají studenty, více než polovina z nich o změnách vůbec neví. O úpravy DPH se nezajímají také ženy v domácnosti.

Nakupování
Nakupování

Vláda plánuje od příštího roku zvýšit sníženou sazbu DPH z deseti na 14 procent. Následně od roku 2013 by se měly sazby DPH sjednotit na 17,5 procenta. Základní sazba je nyní 20 procent. Novelu vládního zákona sice na počátku října zamítl Senát, sněmovna ho ale zřejmě přehlasuje. Zvýšení DPH v příštím roce by mohlo vést ke zdražení potravin, knih a novin, léků, sociálních a zdravotních služeb, městské hromadné dopravy, vstupenek na kulturu a sport, vody a tepla.