Evropské banky asi budou potřebovat k rekapitalizaci až 9,3 bilionu

Brusel – Pokud by v eurozóně došlo k dalšímu vyhrocení dluhové krize, mohlo by to pro evropské banky znamenat, že budou potřebovat rekapitalizaci ve výši 260 až 373 miliard eur (až 9,3 bilionu korun). Situace by mohla nastat po odepsání řeckého dluhu až ve výši 60 procent a portugalského ve výši 25 procent, jak dnes uvedlo výzkumné sdružení Open Europe.

Možnosti stabilizace eurozóny zmítané dluhovou krizí se podle Open Europe rychle uzavírají. Už v neděli budou o situaci na napjatě očekávaném summitu EU a následně eurozóny jednat unijní lídři, kteří se budou zabývat právě i otázkou potřeby rekapitalizace evropských bank.

Řecko by podle londýnského sdružení mělo odepsat 60 procent dluhu prostřednictvím řízené restrukturalizace a zároveň by měl být zrušen plánovaný druhý záchranný balík pro Řecko ve výši 109 miliard eur, což by radikálně snížilo zátěž pro daňové poplatníky. Také Portugalsko by mělo odepsat zhruba 25 procent svého dluhu. Bankovní systém EU se podle Open Europe bude muset vyrovnat také s přeceněním irských, italských a španělských dluhopisů.

Zátěžovými testy, které by ukazatel kapitálové přiměřenosti měl nastaveny na osmi procentech, by v současnosti neprošlo 65 bank v EU, uvádí Open Europe. Nedávné zátěžové testy, které ale mnozí kritizovali kvůli nedostatečnému zohlednění možných odpisů řeckého dluhu, přitom měly podíl kvalitního kapitálu na celkových aktivech banky nastaven na pěti procentech a neprošlo jimi osm bank z celkem 91.