Mezinárodní veletrh v KLDR má nalákat zahraniční investory

Pchjongjang - V Severní Koreji začal mezinárodní veletrh obchodu. Pořídit se na něm dá téměř vše - auta, oblečení, ale třeba i léky. Veletrh má do ekonomicky slabé a uzavřené země přilákat nové zahraniční investory. Šanci ukázat své výrobky mají i tamní podnikatelé.

Korejská firma Pharma Pyongsu je na veletrhu poprvé. Léky, které volně prodává, jsou v komunistické zemi velmi oblíbené, a to díky nízké ceně. Dvacet tablet aspirinu stojí v přepočtu dvacet eurocentů. „Firma začala s aspirinem, říkali jsme tomu Pyongsu Spirin, protože se jednalo o náš první produkt. Kromě toho ovšem máme i nový výrobek, je populární a dobře se prodává,“ řekla prodavačka Yun Song Huiová.  

Prezentující korejské firmy jsou na veletrhu spíše výjimkou. Zaměřuje se především na zahraniční společnosti, které by v zemi mohly dále podnikat. „Na veletrhu je kolem 260 firem  ze 16 zemí světa, včetně Číny, Malajsie, Německa a Holandska,“ konstatoval organizátor veletrhu He Byong Chol. 

Odborníci potvrzují, že podnikání v Severní Koreji není pro firmy jednoduché. Západní společnosti tu narážejí na mezinárodní sankce a právní překážky. „Je to těžké, ale není to nemožné. Stačí přijít a vyzkoušet to,“ řekla zástupkyně Evropské obchodní asociace Barbara Unterbecková.

Barbara Unterbecková, zástupkyně Evropské obchodní asociace: 

„Veletrh je nejlepší vstupní branou do podnikání v Koreji. Zveme společnosti, které tu nikdy nebyly, a v začátcích se jim snažíme pomáhat.“ 


V KLDR chybí jídlo i elektrická energie 

Bez zahraničních investorů se zaostalá ekonomika komunistické Koreje neobejde. Po rozpadu východního bloku přišla o tradiční obchodní partnery a propadla se do hluboké krize. Země například stále bojuje s akutním nedostatkem potravin a elektrické energie.