Protesty v Řecku už stály jeden lidský život, škrty přesto prošly

Atény – Řekové se dál bouří proti úsporám. Oproti včerejšku sice vyšlo do ulic méně lidí, důsledky střetů demonstrantů s policií však byly mnohem vážnější. Před budovou parlamentu, kde se již druhý den o úsporách jednalo, se dnes sešly desetitisíce demonstrantů. Někteří z nich opět zaútočili na policisty střežící budovu. Výsledkem střetů je jeden mrtvý a na pět desítek zraněných. Řecký parlament pak večer úsporná opatření vlády schválil.

Na náměstí před budovou parlamentu a v jeho okolí v centru řecké metropole se dnes shromáždilo přes 50 tisíc lidí, tedy o necelou třetinu méně než ve středu. Před vypuknutím násilností rozhořčení účastníci demonstrace skandovali na adresu vlády a poslanců hesla typu „Zloději!“. Skupina maskovaných útočníků napadla stejně jako ve středu kameny a zápalnými lahvemi příslušníky pořádkových sil. Pak se ale střetla s davem převážně komunistických aktivistů, kteří chtěli rozšíření násilí zabránit.

Policie naházela mezi násilníky granáty se slzným plynem, aby je rozehnala. A právě slzný plyn se zřejmě stal osudným 53letému odborovému aktivistovi. Patrně se ho nadýchal příliš a podle lékařů mu pak selhalo slabé srdce.

Doprava v centru Atén je zastavena, veřejná doprava ale stejně nefunguje kvůli stávce. Přerušen je nadále provoz velkých podniků, státních úřadů, bank a benzinových stanic, uzavřeny jsou i drobné soukromé obchody a kiosky. Největší problém ale představují hory odpadků v ulicích, protože popeláři už nepřetržitě stávkují několik dní.

Řekové se se škrty v platech nechtějí smířit

Tlak na řeckou vládu ze strany občanů byl přitom veliký. Nespokojení občané totiž přijdou měsíčně kvůli novým úsporám o další desítky eur. Vláda hodlá zároveň snížit důchody. Pokles platů se citelně dotkne především policistů, lékařů a profesorů - jejich platy mohou být sníženy až o 60 procent. Velkou nelibost u Řeků vyvolává i snaha vlády o omezení vlivu odborů, což by umožnilo zaměstnavatelům snazší propuštění pracovníků.

Nespokojení jsou i sami policisté, kteří zasahují proti demonstrantům. I jim vláda sáhne na platy. „Žijeme v zemi nesmyslů. Politici sami přiznali, že škrty jsou nespravedlivé. Jak mám já, jako policista, hájit takové instituce a zákony?“ prohlásil předák policejních odborů Christos Fotopulos.

0Evangelos Venizelos, řecký ministr financí 

„Musíte zákon se všemi jeho klauzulemi schválit,“ apeloval Venizelos na poslance. „Toto není hra. Jestli si někdo myslí, že může testovat, kolik máme manévrovacího prostoru, plete se.“


Řecký parlament schválil škrty

Řecký parlament dnes definitivně schválil nová úsporná opatření vlády, která povedou mimo jiné ke zmiňovanému snižování počtu státních úředníků a jejich platů a k rozšíření daní. Jejich přijetí bylo nezbytnou podmínkou dalších půjček od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Pro další úspory ve třísetčlenném parlamentu hlasovalo všech 154 socialistických zákonodárců. Jedna poslankyně nicméně odmítla podpořit jeden bod týkající se uvolnění pravidel pro uzavírání kolektivních smluv mezi zaměstnanci a zaměstnavateli z řad malých a středních podniků. Vzápětí byla z vládního Panhelénského socialistického hnutí (PASOK) vyloučena. „Vzhledem k tomu, že se rozhodla nezvednout ruku pro jeden z článků návrhu zákona, musím vás informovat, že poslankyně Louka Katseli už nepatří k naší parlamentní skupině,“ vysvětlil premiér Papandreu.

O dalším osudu Řecka se rozhodne do středy

Případný bankrot by navíc ke dnu nestáhl jen Řecko. Do propasti by spadlo hned několik evropských bank. Ministr financí Evangelos Venizelos prohlásil, že by se země rázem stala ekonomickým protektorátem unie a Mezinárodního měnového fondu. O další pomocné ruce Řecku by se mělo rozhodnout na nedělním summitu v Bruselu.

Navíc z dnešního společného oznámení Francie a Německa po telefonním rozhovoru francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho a německé kancléřky Angely Merkelové plyne, že šéfové zemí eurozóny uspořádají po nedělním summitu další vrcholné setkání, které se uskuteční nejpozději do středy 26. října. To pro případ, že by v neděli státníci nestihli probrat posílení kapacity záchranného fondu EFSF a zapojení soukromých investorů do druhého balíku finanční pomoci Řecku.

Video Telefonát Hany Scharffové
video

Telefonát Hany Scharffové