Tržní hodnota Letiště Praha je dle posudku 26 miliard korun

Praha - Současná tržní hodnota Letiště Praha je podle znaleckého posudku společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) 26,48 miliardy korun. Ministr financí Miroslav Kalousek přitom v roce 2008 odhadoval cenu pro případnou privatizaci nejméně na 100 miliard korun. Nynější posudek si nechalo vypracovat vedení Letiště Ruzyně. Dle Mladé fronty Dnes jde o klíčový údaj před spojením Letiště Ruzyně a Českých aerolinek pod jednu firmu - Český aeroholding.

Ocenění Letiště Praha ještě není konečné

Dle mluvčí Letiště Praha Michaely Lagronové jde zatím jen o ocenění nemovitostí letiště, na dalších několik miliard bude ohodnocena ještě provozní část. Podle ní by skutečná hodnota letiště byla zjistitelná až v případě reálné konkurenční soutěže o koupi této majetkové účasti.

„Privatizační cena za stoprocentní podíl má svůj skrytý půvab v podobě prémie nad férovou cenu určenou například znalcem,“ řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka. Podle něj by stále mohlo jít o cenu ve výši 20 až 25 násobku ukazatele zisku před zdaněním a odpisy EBITDA. V praxi by tak suma mohla činit až 75 miliard korun, píše MfD.

ČSA
ČSA

Posudek je klíčový pro spojení Letiště Praha a Českých aerolinií společně se svými dceřinými společnostmi do Českého aeroholdingu. Loňský nápad spojení několika firem už pět měsíců posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) - jde o jeden z nejsložitějších a nejdelších případů, které úřad projednává. „Do konce října chceme vydat rozhodnutí, celé se to chýlí ke konci,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Kolik do společného podniku přinesou ČSA, zatím není jisté. Znalecký posudek reálné tržní ceny samotných ČSA nebyl podle deníku zatím nikde zveřejněn. Součástí velkých změn budou prý i personální přesuny. Do čela aeroholdingu se postaví Miroslav Dvořák, který podle MfD odejde z čela Českých aerolinií. Firma na Úřadu civilního letectví žádá změnu takzvané provozní příručky, ze které Dvořák vypadne a nahradí ho současný předseda představenstva Philippe Moreels.