Kalousek: To nejdůležitější, co máme, je naše šedá kůra mozková

Praha - Konkurenceschopnost je alfou a omegou dalšího úspěchu České republiky, prohlásil na sněmu TOP 09 místopředseda strany a ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že chce-li Česká republika udržet stávající životní úroveň, musí být konkurenceschopná. „Nemáme bohužel významné surovinové zdroje, nemáme naftu, nemáme nic tak zásadního, co některé země z chudých udělalo bohaté. To nejdůležitější, co máme, je zhruba 14 tisíc tun lidského mozku. To je naše nejdůležitější surovinová základna. Bude-li tahle šedá kůra konkurenceschopná ve světě i v Evropě, pak bude konkurenceschopná i Česká republika,“ dodal Kalousek.

Reformy dělá vláda podle Kalouska v zásadě proto, aby udržela vyrovnanou bilanci veřejných rozpočtů a tím umožnila tvořivým silám, aby produkovaly a vyvážely. „To ovšem mohou dělat jen v případě, že budou konkurenceschopní. Konkurenceschopnost je pro malou, liberální, otevřenou zemi naprosto zásadní,“ vysvětlil Kalousek.

Kalousek o konkurenceschopnosti: „Vezmeme-li plné kapacity ekonomiky České republiky, které dnes bohužel na plné kapacity využité nejsou, měli bychom šanci mít pěti až šestiprocentní hospodářský růst. Při využití plných kapacit musíme 80 procent našich výrobků a služeb nabídnout venku, protože pouze 20 procent zhruba je možné uplatnit na domácím trhu.“


Ministr financí také poznamenal, že i kdyby vládní reformy odstartovaly už nyní, bude možné s jejich praktickými a viditelnými dopady počítat nejdříve za tři nebo čtyři roky. Reformy jsou nezbytným střednědobým a dlouhodobým nástrojem, nicméně podle Kalouska musíme též volit okamžité nemilosrdné parametrické změny. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK
Autor: Michal Doležal

Kalousek o reformách: „Hovoříme-li o reformách, musíme si uvědomit, kdy můžeme očekávat jejich praktické dopady do ekonomiky. Kdyby startovaly teď, a to nestartují, zatím se schvalují a startovat budou v roce 2013, i kdyby byly dílo dokonalé, což nejsou, neb jsou dílo lidské, nikoli boží, a navíc ještě vhodně skombinované se svěžími nápady jednoho koaličního partnera. Je to dílo dobré, nikoli dokonalé.“


Video Projev Miroslava Kalouska o konkurenceschopnosti
video

Projev Miroslava Kalouska o konkurenceschopnosti


Penzijní reforma podle Kalouska žádné peníze z penzijního systému nevyvádí. Ministr financí a místopředseda TOP 09 tvrdí, že koaliční návrh současný penzijní systém naopak posiluje, protože i ten druhý pilíř je povinný penzijní systém. Kalousek se i dotkl daňové reformy, delegátům vysvětlil, proč stravenky nejsou klasický zaměstanecký benefit. Kalousek tvrdí, že normální klasický benefit je dohoda mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, nicméně v případě stravenek jde o to, že na tomto projektu se podílí i stát, respektive daňový poplatník.