V Evropě je na trhu přebytek plynu, ceny ale dál rostou

Londýn - Na evropském trhu plynu se letos zvýšil přebytek nabídky nad spotřebou na více než deset procent a podobný stav by měl podle analytiků kvůli poklesu poptávky a růstu dodávek přetrvat i v příštím roce. Velkoobchodní ceny sice od září výrazně klesají, avšak plynárenské společnosti v řadě zemí Evropy k nelibosti spotřebitelů dál zvyšují ceny pro konečné odběratele, napsala agentura Reuters. Český trh letos zasáhly už dvě vlny zdražování plynu.

Letošní přebytek plynu v Evropě vrhá pochybnosti na letní rozhodnutí řady západoevropských plynárenských společností zvýšit ceny plynu. „Pokud nadbytek plynu srazí velkoobchodní náklady, určitě bychom čekali, že se to promítne do maloobchodních cen pro spotřebitele. Dodavatelé musí hrát se svými zákazníky čestnou hru,“ řekla Audrey Gallacherová ze spotřebitelské organizace Consumer Focus.

Rovněž české plynárenské firmy na konci prvního pololetí zdražovaly až o téměř deset procent s odkazem na růst cen ropy, na něž jsou ceny plynu v dlouhodobých kontraktech vázány. Navíc v posledních týdnech přes pokles velkoobchodních cen v západní Evropě oznámily další zvyšování cen, údajně kvůli prudkému oslabení koruny vůči dolaru. Například RWE Transgas od listopadu zdraží plyn pro domácnosti v průměru o 5,2 procenta.

Plynovod
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: SERGEY DOLZHENKO

Podle prognóz analytiků bude letos nabídka na trhu plynu v Evropské unii převyšovat spotřebu asi o 60 miliard krychlových metrů. Loni spotřeba činila 492,5 miliardy kubíků a nabídka byla vyšší o deset miliard kubíků, uvádějí statistické údaje společnosti BP.

Podle francouzské banky Société Générale se letos evropská poptávka po plynu sníží o 7,5 procenta. To by byl hlubší pokles, než jaký nastal na vrcholu globální ekonomické recese v roce 2009. Deutsche Bank čeká letos podobný pokles na 449 miliard kubíků a v roce 2012 spotřeba podle ní oživí jen nepatrně na 456 miliard. Analytici vysvětlují nízké odhady poptávky vedle slabé ekonomiky i očekáváním poněkud mírnější zimy proti rekordně studeným zimním měsícům v minulých dvou letech.

S opětným nárůstem velkoobchodních cen se v dohledné době nepočítá a příští rok analytici čekají další pokles. Ovlivňuje to mimo jiné situace na trhu ropy, kde jsou nyní vzdálenější termínové kontrakty levnější než ceny pro nejbližší měsíce.