Portugalsko ochromí generální stávka proti vládním úsporám

Lisabon - Výměnou za mezinárodní finanční injekci slíbil portugalský kabinet radikální reformy a to horkokrevným Portugalcům není po chuti, proto na dnešek vyhlásili generální stávku. Státním zaměstnancům se nelíbí hlavně to, že přijdou o třinácté a čtrnácté platy. Lidem pracujícím v soukromém sektoru zase prodloužení pracovní doby o půl hodiny.

Po Řecku a Irsku se Portugalsko v květnu ocitlo na pokraji bankrotu a stalo se tak třetí zemí eurozóny, která nebyla schopna plnit své závazky. Kvůli neschopnosti plnit závazky požádalo o pomoc. Aby ale splnilo podmínky mezinárodní finanční pomoci, musel kabinet přistoupit k radikálním krokům.

Zadlužené Portugalsko tak znovu omezuje státní výdaje, sociální dávky, snižuje platy, mrazí důchody, zvedá daně a zdražuje vzdělání i zdravotní péči. Schodek HDP totiž chce ještě letos stlačit z více než 7 na 4,6 procenta HDP. Hlavní portugalská odborová federace tak na dnešek naplánovala generální stávku proti těmto vládním úsporným opatřením.

Carvalho da Silva, předseda hlavní odborové organizace:

„Je nutné, aby zaměstnanci bojovali za svá práva, svoje výplaty a vůbec za základních demokratické principy. Vládní opatření jsou tak násilná a tvrdá, že je prostě nemůžeme tolerovat.“


Ze strany mecenášů z Evropy ale Portugalsko za svá opatření sklízí pochvaly. MMF minulý měsíc oznámil, že zemi uvolní čtyři miliardy eur ze záchranného úvěru 78 miliard. Nesmí ale úsporné kroky protahovat. Měnový fond nicméně ale zemi nabádá ještě k drastičtějšímu plánu. Komisaři tzv. trojky, kteří se na misi do Lisabonu znovu vrátí v listopadu, vzkázali, že Portugalsko má ještě omezit zbytečné výdaje, posílit bankovní sektor a vytvářet nová pracovní místa.