Češi získají při dostavbě Temelína zakázky za 125 miliard

Praha - Případné vítězství rusko-českého konsorcia firem Atomstrojexport, Škoda JS a Gidropress v dostavbě jaderné elektrárny Temelín přinese českým podnikům zakázky za čtyři až pět miliard eur (100 až 125 miliard korun). Zároveň by realizace dostavby Temelína těmito společnostmi umožnila ve spolupráci s českým průmyslem vytvořit více než 10 000 nových pracovních míst. Dnes to oznámil Sergej Kirijenko, šéf ruské jaderné společnosti Rosatom, jehož součástí je člen konsorcia Atomstrojexport.

Zdroj: isifa/Lidové noviny Autor: Tomáš Krist

Podle Kirijenka má ruská strana v tendru výhodu pozitivních referencí ve formě fungujících elektráren ve světě. „Věříme, že v tomto směru máme před konkurenty velký náskok,“ řekl Kirijenko. Rusové jsou podle něj připraveni předat českým firmám licence a know-how na provoz jaderných technologií. „Tím se rozšíří působnost českých firem, protože pak budou mít možnost dodávat své výrobky i do dalších našich reaktorů ve světě,“ dodal. V současnosti staví Rosatom elektrárny kromě Ruska například v Číně.

Sergej Kirijenko, generální ředitel Rosatomu:

“Doufám, že při rozhodovování převládnou ne politické priority, ale pragmatická volba. Pokud budou rozhodnutí pragmatická, budou založena na ekonomické účelnosti a bezpečnosti, pak jsme přesvědčeni, že máme plnou konkurenční schopnost, jestli půjde o politické rozhodnutí, tak nebudeme mít moc šancí.“


Podle šéfa Rosatomu se česko-ruské konsorcium při dostavbě Temelína zaručí, že české podniky získají 70 procent z celé zakázky. „Jestliže bude v tendrové dokumentaci takový požadavek, tak ho jsme ochotni převzít jako pevný závazek,“ prohlásil v exkluzivním rozhovoru pro ČT24 Sergej Kirijenko.

Ten v pondělí zároveň podotkl, že Česko má s Ruskem v jaderné energetice společnou technologickou základnu. „Čeští atomový specialisté s námi pracovali na jedné technologii desítky let,“ uvedl Kirijenko, podle kterého proto ostatní zájemci o zakázku nemohou závazku na vysokou míru lokalizace dostát. „Je to otázka technologické připravenosti. Není možné přebudovat strojírenství za rok nebo dva, není možné změnit přípravu personálu za rok nebo dva,“ poukázal ruský ředitel na více než čtyřicetiletou předchozí spolupráci českých firem s těmi ruskými.

Ropovod se dá uzavřít, technologii zpět vzít nemůžeme

Česká kontrarozvědka BIS označuje podle informací serveru Aktuálně.cz případné vítězství Atomstrojexportu za bezpečnostní riziko. Stát by se totiž měl obávat vysoké energetické závislosti Česka na Ruské federaci, už nyní k nám totiž z východu proudí velká část spotřebované ropy a drtivá většina zemního plynu. Kirijenko tyto obavy ve spojitosti s atomem odmítl. „Když jde o předání technologie a rozmístění zakázek českým podnikům, tak to snižuje energetickou závislost. Ropovod se dá uzavřít, ale vzít si zpět vědění nebo pracovní postupy, které českým pracovníkům předáme, už nebude možné. České podniky je budou mít zapracované a pracovat s nimi sami,“ tvrdí.

Kirijenko dnes o dostavbě Temelína jednal s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem. Všichni účastníci tendru mají totiž od zadavatele zakázky na dostavbu jaderné elektrárny ČEZ v těchto dnech obdržet zadávací dokumentaci. V úterý se Kirijenko zúčastní pražského mezinárodního fóra jaderných firem, na kterém chce Rosatom získat důležité vazby na český trh. Součástí fóra budou podpisy několika smluv a memorand mezi českými a ruskými zástupci o budoucí spolupráci. Mezi firmami, které s Rusy chystají spolupráci, jsou rovněž strojírenská skupina Vítkovice či stavební společnost Hochtief. Šéf Rosatomu se má zítra údajně sejít i s premiérem Petrem Nečasem.

O tendr mají zájem i Američané a Francouzi

Aktivity na českém trhu v poslední době zintenzivňují také další účastníci tendru na dostavbu Temelína, kterými jsou francouzská Areva a americký Westinghouse z japonské skupiny Toshiba. Američané nedávno představili deklaraci o spolupráci s Českem v oblasti jaderné energetiky a výzkumu. Areva pozvala zástupce českého strojírenství na návštěvu svých elektráren a chystá s nimi podpisy memorand o porozumění. „Jsme připraveni na poctivou a otevřenou konkurenci,“ konstatoval šéf ruské společnosti Kirijenko.

Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína má být hotova nejpozději v roce 2025. Uchazeči by měli příští rok podat nabídky a v roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Vláda nevylučuje, že pátý jaderný blok může po roce 2020 vzniknout také v Dukovanech.