Test: Na internetové obchody z EU je větší spoleh než dřív

Praha - Internetové obchody, které fungují v zemích Evropské unie, dopadly v letošním testu sítě Evropských spotřebitelských center (ESC) dobře a zahraničím zákazníkům dodaly většinu objednaného zboží. V porovnání s posledním průzkumem podobného typu provedeném v roce 2003 se služby internetových obchodníků v řadě případů zlepšily.

Při 305 nákupech přes hranice v EU doručily internetové obchody 94 procent objednaných výrobků, přičemž 99 procent z nich odpovídalo objednávce. Z celkových 305 výrobků dorazila polovina během prvního týdne a do 14 dnů bylo doručeno 86 procent zboží. V roce 2003 bylo v této lhůtě doručeno pouze 64 procent zboží.

Téměř všichni internetoví prodejci strhli z platební karty zákazníka dohodnutý obnos, pouze někteří si připsali vyšší částku kvůli dani z přidané hodnoty nebo přepočtu měny. Ředitel české pobočky ESC Tomáš Večl nicméně upozornil, že bezplatné doručení slibovaly dvě třetiny internetových obchodů, ovšem pouze pět procent jich zaslalo zboží opravdu zdarma.

České ESC si z jiných zemí EU objednalo například basketbalový míč, knihu, oblečení, kuchyňské světlo, horolezecký cepín a CD nosiče. „Z 20 nákupů jsme obdrželi 18 výrobků, přičemž dva prodejci zboží nedodali a vrátili nám peníze. Pouze jeden e-shop nekomunikoval při naší snaze odstoupit od smlouvy a jemu odeslané zboží se nám vrátilo zpět,“ podotkl Večl. Kromě jednoho případu byly všechny výrobky objednané českým ESC dodány včas.

Nedostatky ale test odhalil v informování nakupujících o jejich právech. V 95 procentech nákupů byly sice obchodní podmínky dostupné před uzavřením smlouvy, ale ne všechny e-shopy informovaly o právu na odstoupení od smlouvy bez udání důvodu. Pouze třetina informovala o zákonné záruce a o právech s ní spojených, navíc jen 80 procent těchto prodejců poskytlo informace správně. „Ve 173 z 305 nákupů se objevily nedostatky, které by bylo možné předat k šetření orgánům dozoru nad trhem,“ dodal Večl.

Když ESC zkoušelo od smlouvy odstoupit, nepodařilo se mu to pouze v jednom případě. V ostatních případech se odstoupení zdařilo, obchodníci vrátili v zákonné lhůtě peníze zpět.