Hitem letošních Vánoc budou chytré telefony

Praha - Operátoři letos o Vánocích vsadí na mobilní data a chytré telefony. Ty nejlevnější se budou pohybovat kolem tří tisíc korun. Projevit by se to mělo pod vánočními stromečky. Právě mobily s operačním systémem by měly tvořit sedmdesát procent předvánočních prodejů. Tedy sedmkrát víc než loni.

Dvě třetiny telefonů v nabídce operátorů už mají operační systém. I proto by se takzvané chytré telefony měly poprvé stát hlavními hity Vánoc. A to ve všech kategoriích, od té nejlevnější až po tu nejdražší, kde se čeká velký souboj mezi novým iPhonem 4S a Samsungem Nexus.

Miroslav Čepický, mluvčí Vodafone:

„V současné době odhadujeme, že na českém trhu používá chytré telefony něco mezi čtvrtinou a pětinou zákazníků.“


S přibývajícími chytrými telefony v sítích operátorů roste i množství přenesených dat. Jen během loňského Štědrého dne stáhli uživatelé do svých mobilů deset terabajtů. Datové tarify jsou ale stále limitované.

Samsung Galaxy Nexus
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Kin Cheung

Martin Zikmund, odborník na telekomunikace:

„Tarify operátorů jsou dražší než v cizině a limity neumožňují plnohodnotné využívání smartphonů.“


Vánoce se dotknou i tarifů s tím, že se bonusy budou jako tradičně týkat buď nových zákazníků, nebo těch, kteří prodlouží smlouvu či přejdou na nový tarif. O2 navíc letos výrazně zvýhodní i volání z předplacené karty. „Předplacené karty tvoří padesát procent trhu, rozhodně to není služba, která by byla na vedlejší koleji,“ tvrdí Jiří Dvorjačanský, ředitel marketingu Telefóniky O2. 

Příští Vánoce už by mohly být pestřejší. Během roku by se totiž na trhu měli objevit první oficiální virtuální operátoři.