Klaus: Euro nás bude stát strašně moc

Linec – Euro podle prezidenta Václava Klause přežije nynější dluhovou krizi v eurozóně, Evropa za to ale zaplatí hospodářskou stagnací. Klaus to prohlásil během své návštěvy hornorakouského Lince. Tady proti němu protestovala skupinka odpůrců Temelína.

„Podle mého názoru euro neztroskotá, protože do něj bylo investováno mnoho politického kapitálu,“ řekl Klaus, podle kterého Evropa za udržení jednotné měny ovšem zaplatí slabým ekonomickým růstem. „Euro nás bude stát strašně moc, nejenom v přesunech peněz ze severu na jih Evropy, ale daleko víc v tom, že Evropa prožije desetiletí naprosté stagnace,“ myslí si Klaus.   

Vyzval proto k rázným opatřením. „Kosmetické změny nebudou postačovat. Potřebujeme fundamentální obrat,“ řekl Klaus. Státy by měly připravit plán snížení rozpočtových výdajů, vytvořit podmínky pro ekonomický růst nebo prosazovat decentralizaci v Evropě. „Já jsem pro nezbytnost radikálního řešení evropské situace. Ta se samozřejmě netýká pouze vršíčku ledovce, který je vidět nad hladinou, což je ta viditelná krize eurozóny,“ doplnil český prezident. 

Klause dnes v Linci před honorárním konzulátem ČR čekala skupinka demonstrantů proti jaderné elektrárně Temelín. Podle Klause ale tato hrstka lidí nereprezentuje názor obyvatel regionu. „To není autentický pocit obyvatel Horního Rakouska. To organizují někteří dobře zaplacení aktivisté určitých skupin,“ řekl. 

Rozdílné názory Česka a rakouské spolkové země Horní Rakousy na téma jaderné energie podle prezidenta Václava Klause už nedominují jednání politiků obou zemí. Do popředí se prý dostaly otázky zlepšení silniční infrastruktury. „Já myslím, že dálnice je hlavní téma, daleko hlavnější než Temelín,“ tvrdí Klaus.