Merkelová: Evropa se musí stát unií stability

Berlín – Německý Spolkový sněm dnes odsouhlasil posílení záchranného fondu eurozóny EFSF. Německá kancléřka Angela Merkelová ještě před tímto hlasováním zdůraznila, že je navýšení fondu potřeba, neboť je nezbytné posílit měnovou a hospodářskou unii. Dle kancléřky se Evropa musí stát unií stability. Se souhlasem dolní komory německého parlamentu nyní Merkelová může na večerním summitu Evropské unie a eurozóny v Bruselu podpořit chystaný balík opatření k řešení dluhové krize měnové unie. 

Zdroj: ČTK/AP Photo Autor: Markus Schreiber

Návrhu vyslovilo „ano“ 503 z 596 přítomných poslanců. Kromě vládní koalice mu své hlasy dali i zákonodárci dvou nejsilnějších opozičních stran, sociálních demokratů a Zelených. Proti bylo 89 poslanců, čtyři se zdrželi. Pokud by návrh neprošel, Německo by se na summitu nemohlo připojit k záchrannému plánu pro eurozónu, což by znamenalo jeho krach a další prohloubení nynější krize.

Kromě posílení záchranného fondu na odhadovaný více než bilion eur by měl návrh na posílení EFSF obsahovat také zvýšení odpisů řeckých dluhů soukromým sektorem na 50 až 60 procent pohledávek a rekapitalizaci evropských bank v objemu nad 100 miliard eur. Berlín odmítá, aby součástí opatření byl další nákup dluhopisů krizí postižených zemí Evropskou centrální bankou, což neopomněla zdůraznit ani Merkelová ve svém parlamentním projevu.

Vláda Merkelové musela předem získat souhlas poslanců kvůli nedávnému verdiktu německého ústavního soudu, který v záležitostech poskytování finanční pomoci do zahraničí posílil roli parlamentu. Německo je tak jediným státem 17členné eurozóny, který o EFSF rozhoduje znovu.  

Merkelová: Funkční a stabilní eurozóna je pro Německo nezbytná

Merkelová zdůraznila, že je nutné v rámci unie řešit dluhy a malou konkurenceschopnost. Je třeba zabránit tomu, aby se dluhová nákaza, která postihla zejména Řecko, ale i další země jižní Evropy, nešířila do dalších evropských zemí. Kancléřka zopakovala, že je potřeba vytvořit tzv. firewall neboli obranný val, proti rozšíření laviny dluhů z Řecka. 

Angela Merkelová

„Chceme, aby se Řecko postavilo na nohy a učiníme pro to všechno, co je v našich silách. “Pozitivními zprávami jsou Irsko, které jde úspěšnou cestou, a Portugalsko, které se pevně rozhodlo realizovat svůj program modifikace. Pozitivní jsou taky reformy, které začala prosazovat řecká vláda. Obyvatelé Řecka, na které to těžce dolehne, si zasluhují náš respekt a zasluhují si taky nosnou perspektivu v eurozóně."


Dle Merkelové Řecko stojí teprve na počátku těžké a dlouhé cesty. „Řecku budeme muset celou dobu pomáhat, nestačí jen občasná jednání tzv. trojky,“ dodala. Myslí si, že stát v potížích si nejdříve musí pomoci sám, rekapitalizovat své banky, a pak až nastupuje záchranný fond eurozóny. Odmítla naopak jakékoli zapojení Evropské centrální banky do snah o pomoc rizikovým státům, například nákupem jejich dluhopisů. Podle kancléřky se tento požadavek neobjeví ani v závěrečných dohodách, které mají vzejít z večerního summitu EU a eurozóny v Bruselu.

Aby se současná krize měnové unie neopakovala, musí se podle kancléřky změnit smlouva o EU, aby bylo možné postihovat státy, která dlouhodobě porušují unijní pakt stability. Řešení nynějších dluhových problémů v eurozóně vidí Merkelová ve výrazně vyšším seškrtání řeckých dluhů soukromými investory, než bylo dohodnuto na červencovém summitu EU, v rekapitalizaci evropských bank a v ochraně dalších států před šířením dluhové nákazy.

Video Německo odsouhlasilo euroval
video

Německo odsouhlasilo euroval