Amazon může narušit hegemonii Applu

New York – Konkurovat Applu stojí hodně peněz. Své o tom ví společnost Amazon, která svým tabletem konkuruje iPadu. Jeho zisk stlačily dolů investice do nových skladů a produktů. To by mu ale měla vynahradit slibná budoucnost tabletu Fire, který by mohl být prvním vážným konkurentem iPadu od Applu. Agresivní cenová politika ale neslibuje závratný růst zisku.

Společnost na trhu nabízí především tablety a elektronické čtečky. Nabízený tablet Kindle Fire je prodáván za méně než 200 dolarů, což je poloviční cena nejlevnějšího iPadu od Applu. Cena je však podhodnocena a firma musí prodej dotovat. A právě proto je její hospodaření těžko určitelné do budoucna.

„Snížené marže jsou vyvolané investicemi do distribuční sítě, tam konkrétně management zmiňoval nové sklady a datová centra. Také konkurenční boj s Applem, který tlačí marže na tabletech Fire prakticky do minusu,“ tvrdí Martin Krajhanzl, analytik České spořitelny.

Dle společnosti se její hospodaření může pohybovat od ztráty ve výši 200 milionu dolarů až po zisk 250 milionů dolarů. Prodeje by se měly pohybovat od 16,5 po 18,5 miliardy dolarů. Naposledy, kdy byla firma Amazon ve ztrátě, byl rok 2001, ztráta tehdy činila 68,9 milionu dolarů.

Kindle Fire by se měl začít prodávat 15. listopadu. Novinka od Amazonu má sedmipalcový displej proti desetipalcovému u iPadu. Je tak lehčí, jeho hmotnost mírně přesahuje 400 gramů proti asi 600 gramům u konkurence. Stejně jako iPad bude mít Kindle Fire dvoujádrový procesor. K internetu se připojuje pouze pomocí wi-fi sítí, zatímco některé verze iPadu mají i mobilní připojení.

„Fire je skvělý produkt. Je to tablet pro široký trh. Šéf Applu Tim Cook odhaduje, že je trh s tablety schopný pojmout 360 milionů kusů. Zatím jich je na trhu 50 milionů. Takže místo pro Fire určitě existuje,“ říká Gene Munster, analytik Piper Jaffray.


Amazon ve svém tabletu sjednocuje své webové služby s nabídkou aplikací, ale i knih, digitální hudby či filmů a televizních pořadu, které si uživatelé za předplatné pouštějí přes internet. Kindle Fire také bude mít zcela nový internetový prohlížeč Amazon Silk, který by podle firmy díky jejím serverům měl přinést značně rychlejší prohlížení internetu.