Na 12 milionů odbavených cestujících Letiště Praha nejspíš nedosáhne

Praha – Letišti Praha se letos patrně nepodaří překročit hranici 12 milionů odbavených cestujících. Na dnešní tiskové konferenci to řekl vrchní ředitel pro letecký obchod Jiří Pos. Celkový nárůst cestujících nebude v rozmezí tří až čtyř procent, jak se předpokládalo, ale zhruba kolem 2,1 procenta. Vloni společnost odbavila 11,56 milionu cestujících.

Za nižším nárůstem cestujících stojí zejména snahy o zeštíhlení nejsilnějšího dopravce na ruzyňském letišti, Českých aerolinií. ČSA v letošním roce zredukovaly sedačkovou kapacitu o 23 procent, uvedl Pos. Přestože počet cestujících ČSA poklesl jen o osm procent, nelze prý toto snížení ihned nahradit.

"Letiště Praha roste, i když ne v takové kapacitě jako ostatní evropská letiště," říká vrchní ředitel pro letecký obchod Jiří Pos.


Na vině je podle Pose rovněž slabší poptávka po dovolených organizovaných leteckou dopravou, a tedy i pokles zájmu o charterové lety. Za to prý mohou potíže v tradičních turistických destinacích – Egyptě, Tunisku nebo Řecku. Pos odhaduje, že stagnace poptávky po charterové letecké dopravě lze čekat i v zimním letovém řádu.

Během zimy by u charterových letů mělo dojít k poklesu sedadlové kapacity o 8,3 procenta, uvedlo Letiště Praha. O 6,4 procenta by se naopak měla zvýšit kapacita u pravidelných síťových dopravců a o 1,4 procenta u dopravců nízkonákladových.

Novinkou v zimním letovém řádu bude pravidelné spojení Praha–Perm, kterou budou jednou týdně zajišťovat aerolinie Tatarstan Airlines a spojení Praha–Gdaňsk, které zajistí polská společnost OLT Jetair. Během zimního řádu, který platí od konce letošního října do 24. března příštího roku, zajistí spojení do 102 destinací ve 45 zemích světa celkem 52 dopravců včetně charterových. Nejvíce spojů z Prahy bude směřovat do Moskvy a pak do Paříže a Frankfurtu.